Nataša LičenNataša Ličen
Aleš KarbaAleš Karba
Petra StoparPetra Stopar
Papež Benedikt XVI. na Cipru (foto: www.papalvisit.org.cy)
Papež Benedikt XVI. na Cipru | (foto: www.papalvisit.org.cy)

Papežev obisk na Cipru presegel vsa pričakovanja

| 07.06.2010, 14:12 Marta Jerebič

Obisk Benedikta XVI. na Cipru je presegel vsa pričakovanja. Včerajšnje maše se je udeležilo najmanj 10 tisoč ljudi, kar je zelo veliko, glede na to, da je na večinsko pravoslavnem Cipru zgolj 25 tisoč katoličanov. Papež je pri tem evharističnem bogoslužju škofom izročil delovni dokument sinode za Bližnji vzhod, ki bo jeseni v Vatikanu. Zato obisk Cipra ni bilo zgolj apostolsko potovanje, ki se je končalo včeraj, ampak se z njim odpira širša razprava prisotnosti katoliške Cerkve in kristjanov na Bližnjem vzhodu.

Benedikt XVI. je na svojem 16. mednarodnem potovanju na Cipru večkrat pozval k miru in spravi na celotnem Bližnjem vzhodu. Papež zato upa, da bo sinoda škofov, ki bo oktobra potekala v Vatikanu, pritegnila pozornost mednarodne skupnosti do kristjanov na Bližnjem vzhodu, ki trpijo zaradi vere. „Ob tej priložnosti ponavljam svoj poziv k hitrim in usklajenim mednarodnim naporom za razrešitev napetosti na Bližnjem vzhodu, preden bodo konflikti privedli do še večjega prelivanja krvi.“

Delovni dokument sinode za Bližnji vzhod veliko pozornosti namenja medverskemu dialogu, zlasti dialogu z islamom. Odnosi med kristjani in muslimani so pogosto težki predvsem zato, ker muslimani ne ločijo vere in politike. Kot poudarja dokument, je uspeh soobstoja med kristjani in muslimani odvisen od priznavanja verske svobode in človekovih pravic. Kristjani na Bližnjem vzhodu so pogosto žrtve nasilja, zaradi česar so prisiljeni zapuščati to območje. Namen sinode je zato katoliški Cerkvi in kristjanom v tem delu sveta dati moč in spodbudo, da bodo nadaljevali svoje poslanstvo tam, kjer je krščanska vera tudi nastala.

Sicer pa je Benedikt XVI. v Nikoziji, ki jo je ciprski predsednik označil za zadnjo razdeljeno evropsko prestolnico, nakazal 3 konkretne načine, kako je mogoče služiti skupnemu dobremu in politiko očistiti pristranskih interesov, namreč: delovati na osnovi poznavanja dejstev, rušiti zle politične ideologije, ki so povzročile tragedije 20. stoletja in delovati na etičnih načelih naravnega zakona.

 

Papeževo slovo s Cipra, 6. junij 2010

Najslavnejši dimnik in najslavnejša galeba (photo: posnetek zaslona) Najslavnejši dimnik in najslavnejša galeba (photo: posnetek zaslona)

Spremljajte dogajanje s Trga svetega Petra

Za zdaj je jasno, da so kardinali včeraj prvič volili in papež ni bil izvoljen. Preseneča, da so glasovnice zažgali razmeroma pozno. Glede na izkušnje minulih konklavov, lahko danes prvi dim iz te ...

Božo Zuanella (photo: Matjaž Merljak) Božo Zuanella (photo: Matjaž Merljak)

Umrl zadnji čedermac

V bolnišnici v Vidmu je včeraj umrl Božo Zuanella, župnik v Tarčmunu in Sovodnji. Čez mesec in pol bi praznoval šestdesetletnico duhovništva, decembra bi dopolnil 84 let. Bil je tudi zbiralec ...

Delo od doma z družbo (photo: pexels) Delo od doma z družbo (photo: pexels)

Kako se spreminja trg dela?

Razmere na trgu dela so že nekaj časa ugodne, zlasti za iskalce zaposlitve, saj brezposelnost že več let vztraja na izjemno nizkih ravneh. Nekatera podjetja so zaradi zmanjšanega povpraševanja ...