Benedikt XVI. o Tomažu Akvinskem
| 02.06.2010, 14:51 Marta Jerebič
Papež je današnjo splošno avdienco namenil Tomažu Akvinskem in tako nadaljeval sklop katehez o velikih teologih srednjega veka. Glede izraelskega napada na ladje s človekoljubno pomočjo za Gazo je znova ponovil, da nasilje ne rešuje sporov, ampak poveča tragične posledice in ustvarja novo nasilje. Vernike je tudi povabil, naj molijo za uspeh obiska na Cipru, kamor odhaja pojutrišnjem.
Tomaž Akvinski
Tomaž Akvinski se je rodil leta 1224 ali 1225 v gradu Roccasecca blizu znamenitega samostana Montecassino, kamor so ga starši poslali na šolanje. Na univerzi v Neaplju se je nato prvič srečal s spisi grškega filozofa Aristotla, v tem času pa se je navdušil tudi nad redom dominikancev. Temu je njegova družina nasprotovala, zato je moral zapustiti samostan. Leta 1245 je nadaljeval študij teologije najprej v Parizu in nato v Koelnu.
Papež je ob tem poudaril, da je Tomaž Akvinski pod mentorstvom Karla Velikega opravil zelo pomembno delo za zgodovino filozofije in teologije. Do potankosti je preštudiral dela Aristotla in njegovih razlagalcev ter pokazal: da med krščansko vero in razumom obstaja naravna skladnost.“ Sveti oče je poudaril, da je sv. Tomaž Akvinski za sv. Avguštinom najbolj citiran avtor v Katekizmu katoliške Cerkve, kar 61-krat.
Benedikt XVI. je izpostavil tudi pridigarske sposobnosti Tomaža Akvinskega: „Če znajo teologi vernikom pridigati preprosto in goreče, je to velika milost.“
Konec tedna na Ciper
Papež je ob koncu splošne avdience spomnil na jutrišnji praznik svetega Rešnjega Telesa in Krvi. Vernike je povabil naj se mu pridružijo pri maši, ki jo bo daroval pred lateransko baziliko. Sledila bo tradicionalna procesija do bazilike Marije Snežne. Benedikt XVI. je povabil tudi k molitvi za pastoralni obisk na Cipru, kamor odhaja v petek. Izrazil je upanje, da bo potovanje prineslo bogate duhovne sadove za krščanske skupnosti na Bližnjem vzhodu.
Poziv po izraelskem napadu
Pozivom po izraelskem napadu na ladje s človekoljubno pomočjo za Gazo se je danes pridružil tudi papež Benedikt XVI.:
„Znova ponavljam, da nasilje ne rešuje sporov, ampak poveča tragične posledice in ustvarja novo nasilje. Odgovorne politike na krajevni in mednarodni ravni pozivam, da nenehno iščejo pravične rešitve z dialogom in tako prebivalcem tega območja zagotovijo boljše pogoje življenja v slogi in miru.“