Slavi KoširSlavi Košir
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Helena KrižnikHelena Križnik

Naš gost: Zlatarski mojster Christoper Steidl Porenta

Oddaje | 17.04.2010, 19:00

Gost osrednje sobotne oddaje 17. aprila je bil na Radiu Ognjišče unikatni zlatar, srebro kovač, restavrator, skratka velik umetnik, Christoph Steidl Porenta.

Je rojen na bavarskem, v prestolnici Munchen. V Slovenijo ga je pripeljala ljubezen. Spoznal je Slovenko Evo, se z njo poročil in zdaj živi v gorenjski vasici blizu Preddvora že skoraj dve desetletji. Zlatarskega poklica se je učil v benediktinskem samostanu blizu Würzburga in je komaj vedel, kaj je prosti čas, saj ga je zlatarstvo tako prevzelo, da se mu je povsem posvečal. Po dolgih in z delom prežetih letih učenja in izpopolnjevanja zlatarskega poklica ga je lepota in zaljubljeno srce pripeljalo v Slovenijo. Zlatarski atelje ima na Rimski ulici v v Ljubljani. Vreden je ogleda, saj je v njem vedno razstavljenih nekaj unikatnih izdelkov zlatarskega mojstra Christopherja Steidla Porente. Pogled v edinstveni atelje nam odprejo že velika izložbena okna, skozi katera ozremo tudi mojstra pri delu, na ramenu katerega sedi velik, črn in nemirni krokar. Z mojstrom Christopherjem sta skoraj nerazdružljiva. Z njim prihaja na delo in mu v ateljeju v dolgih delovnih dneh dela družbo.

Krokar - družabnik v dolgih delovnih urah

V pogovoru nam je zlatarski mojster razkril, da so krokarji zelo inteligentne živali, igrive in navihane. S kotičkom očesa mora vedno slediti krokarjevim gibom. V ateljeju z dragocenimi predmeti je seveda tovrstna opreznost nujna. Pa vseeno, Christopherjev Orhan, tako je ime krokarju, je poseben, udomačen in že skoraj 12 let član družine.

Navdušen nad Slovenijo

To pa ni edino, kar vzbuja zanimanje v zlatarski delavnici Christopherja Steidla Porente. Le malokdo ostane brezbrižen ob velikih umetninah, ki se bleščijo, ampak ob prvem stiku začutimo tudi Christopherjevo odprto in velikodušno srce. Kljub delu in predvsem zbranosti, ki ga zahteva zlatarski poklic, si vzame čas za vsakega obiskovalca. Vesel je tudi tistih, ki stopijo k njemu brez namenov po nakupu. Rad pokaže svoja dela in je vesel iskrenega zanimanja za unikatne stvaritve zlatarske obrti.

Simpatična je tudi njegova slovenščina. Skoraj nismo verjeli, ko je dejal, da se je je največ naučil, vsaj tistih prvih osnovnih povedi, ob poslušanju radia. Slovenija mu je zelo všeč in danes ga nič ne bi pripravilo k vrnitvi v Nemčijo. Prav lepa in neokrnjena narava je eden glavnih navdihov Christopherjevega ustvarjanja.

Ta kratek zapis o velikem mojstru je povabilo k poslušanju pogovora z njim v oddaji „Naš gost“.

Oddaje
Dojenček (photo: Aditya Romansa / Unsplash) Dojenček (photo: Aditya Romansa / Unsplash)

V Ljubljani lani posebnost med rojstvi. Kakšna?

Prva novorojenčka v letošnjem letu sta se minuto čez polnoči rodila v porodnišnici v Ljubljani. Oba sta dečka, enemu je ime Jakob, drugemu pa Jakub, so za STA povedali v porodnišnici, kjer so se ...

Rojstvo je čudež in je vsako zgodba zase.  (photo: PixaBay) Rojstvo je čudež in je vsako zgodba zase.  (photo: PixaBay)

Človeštvo še lahko preživi?

Evropa in Zahodni svet sta po besedah strokovnjakov že globoko po demografskem prehodu, omenjeni prehod se je zgodil tudi v državah nerazvitega sveta. Število prebivalcev trenutno narašča le še v ...