Blaž LesnikBlaž Lesnik
Andrej NovljanAndrej Novljan
Rok MihevcRok Mihevc
Nadškof pomočnik dr. Marjan Turnšek v kapeli Radia Ognjišče (foto: ARO)
Nadškof pomočnik dr. Marjan Turnšek v kapeli Radia Ognjišče

Četrti misijonski dan: Duhovnik, služabnik evharistije

Cerkev na Slovenskem | 24.03.2010, 23:41

Radijski misijon, ki ga na Radiu Ognjišče letos vodijo škofje se je prevesil v drugo polovico. Tako smo četrti dan razmišljali o Duhovniku, služabniku evharistije. Pred mikrofon smo povabili nadškofa Marjana Turnška, škofa Andreja Glavana in duhovnika Vlada Pečnika.

Nadškof Turnšek: Duhovnik ima, prav tako kot evharistija, apostolski značaj

V dopoldanskih nagovorih četrtega dne radijskega misijona nas je spodbujal mariborski nadškof pomočnik Marjan Turnšek. Temi, ki nam ju je predstavil pa sta govorili o Apostolskem značaju svete maše in o tem, da brez duhovnika ni evharistije. Nadškof je v začetku poudaril, kako slovenski jezik čudovito imenuje duhovnika „mašnik“. „S tem postavlja v središče njegovega služenja občestvu vernikov obhajanje svete maše. In s tem dobi duhovnik kot služabnik bogoslužja osrednje in nenadomestljivo mesto,“ meni nadškof Turnšek, ki še dodaja, da ima duhovnik, prav tako kot evharistija, apostolski značaj. „To pomeni, da sega povezanost maše in duhovnika vse tja do Kristusa in njegove prve daritve, pri kateri je izrekel: „To delajte v moj spomin!“ Zato Cerkve brez evharistije ni in šele s hrano evharistije, lahko zaživi duhovno telo Cerkve.“

Več

Škof Glavan: Evharistija in duhovništvo sta tesno povezana

V popoldanskem Misijonskem pogovoru smo gostili novomeškega škofa Andreja Glavana. Tudi njegove besede so, kot celotna vsebina četrtega dne radijskega misijona, gradile most med prvim delom misijona, v katerem smo govorili o Evharistiji in drugim, ki prinaša razmišljanja o duhovništvu. Škof Glavan je poudaril, da sta oba zakramenta, Evharistija in duhovništvo, tesno povezana. „Evharistije ni brez duhovnikov, duhovništvo pa temelji, se izraža in uresničuje predvsem (ne pa samo) v sveti evharistiji. Že besede: „To delajte v moj spomin“ nam govorijo o omenjeni povezanosti. Te Jezusove besede, izbrane tudi za geslo Radijskega misijona, so vezni člen med Evharistijo in duhovništvom. Jezus pravzaprav ni izbral posameznikov, ampak je ustanovil skupnost, Cerkev – to je zgradil na dvanajstih stebrih – apostolih, da bi ta Cerkev bila orodje odrešenja,“ meni škof Glavan, ki dodaja, da duhovnik deluje ne le v Kristusovem imenu, ampak v celotni Kristusovi osebi. „Duhovnik pri maši ponovi Jezusove besede v prvi osebi. V tistem hipu se njegov jaz nekako spoji s Kristusovim, oba jaza postaneta eno. Zato je duhovnikova beseda pri zakramentu vedno učinkovita. Uresničuje kar izraža! Kljub temu pa to ne pomeni, da ima vse, kar duhovnik dela, jamstvo, da je brez napak, grehov, revščine. Kot pravi Katekizem katoliške Cerkve: „Edino pri zakramentih je to jamstvo tako močno zagotovljeno, da niti greh nositelja službe ne more preprečiti sadu milosti ...“

Več

Vlado Pečnik o tem, kdaj so apostoli razumeli svoje poslanstvo

Gost misijonskega pogovornega večera je bil duhovnik Vlado Pečnik. Na vprašanje, kdaj so začeli apostoli razumevati svoje poslanstvo je dejal, da je bil za apostole to zagotovo težak trenutek. „Ko je Jezus odšel od njih je bilo težko, oni so se ob njem čutili varnega, sprejetega, prijatelji so bili in tako kakor v vsaki družini, ko nekdo odide iz te družine nastane velika vrzel,“ je dejal Pečnik, ki še dodaja, da čeprav je Jezus mnogokrat svojim učencem omenil, da bo Sin človekov moral trpeti, biti zavržen, tega niso razumeli. „Dejansko niso mogli tega sprejeti, da bi se kaj takega zgodilo.“

Več

Pri molitvi rožnega venca so bile z nami Notredamke.

Cerkev na Slovenskem, Radijski misijon
Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media) Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media)

Nič več v treh krstah

Vatikan je predstavil prenovljen bogoslužni obrednik za papežev pogreb. Nastal je na Frančiškovo pobudo, ki želi, da obred papeževega pogreba bolje odraža položaj voditelja Katoliške cerkve kot ...

Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...