Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Aleš KarbaAleš Karba
Petra StoparPetra Stopar

Janša: Brezigarjevi očitajo tisto, za kar davkoplačevalci plačujemo

Slovenija | 17.03.2010, 18:13

„Barbara Brezigar je trn v peti tranzicijski levici v Sloveniji vse od začetka devetdesetih let, ko je bila uspešna tožilka v edinem primeru, ko je velik gospodarski kriminal v celih zadnjih dvajsetih letih dobil sodni epilog. Šlo je za zadevo Grubelič,“ je v Pogovoru o na Radiu Ognjišče na temo razrešitve Barbare Brezigar z mesta generalne državne tožilke dejal predsednik SDS Janez Janša.

Prvak SDS Janša je dejal, da se je takrat Brezigarjeva izkazala za učinkovito in od tistega časa so ji „metali pod noge polena“. „To ni od včeraj, tudi ni od časa, ko je kandidirala kot neodvisna kandidatka za predsednico države, ampak se to dogaja že od vseskozi. Vsi, ki so kakor koli v katerem koli državnem organu pokazali resen namen, da delajo pošteno, po svoji vesti v skladu z zakonom, v skladu z ustavo in preganjajo tudi težje oblike gospodarskega kriminala povezanega s politiko, so prišli pod udar sedanje vladajoče politike, ki je tako ali drugače ohranila vpliv v sodstvu, medijih in številnih drugih družbenih podsistemih tudi takrat kadar formalno ni imela politične večine v Državnem zboru,“ je prepričan Janša, ki meni, da je „odstavljanje Barbare Brezigar brez kakršnega koli resnega povoda samo logično nadaljevanje tega kar vseskozi počnejo, s tem, da je zadnji primer pa še dodatno absurden, ker njej očitajo v bistvu njeno delo.“

Njej očitajo, da se je zavzela, da se odmeven sum kriminala razišče

Generalni državni tožilec mora skrbeti za to, je povedal Janša, da se kriminal preganja. „Očitajo ji tisto, za kar davkoplačevalci plačujemo. Bilo bi normalno, če bi Brezigarjevi očitali, da se ni zavzela za to, da se nek primer razišče, ampak njej očitajo obratno. Njej očitajo, da se je zavzela, da se nek zelo odmeven sum kriminala razišče. To ji sedaj očitajo in tukaj ji očitajo neustavnost,“ je v Pogovoru o na Radiu Ognjišče povedal Janez Janša, ki je omenil tudi afero Baričevič in ob tem za primerjavo omenil nekdanjega pravosodnega ministra Lovra Šturma. Če bi Šturm na ta način komentiral delo sodišča, bi takratna opozicija vpila, da gre za politično vmešavanja. Zdaj pa oni to počnejo brez kakršnega koli kančka rezerve, pravi Janša in dodaja, da je primer Baričevič "konkreten razlog za odstranitev Brezigarjeve".

Vse to po njegovem kaže na to, da so pri nas "važne le zveze". V poskusu, da se stvar pomete pod preprogo, je moteči element le državno tožilstvo. Šlo je za bizarno mučenje živali, ki bi moralo dobiti sodni epilog, kajti v to je bilo udeleženih več ljudi. V tem primeru gre za razliko med tem, kaj govori policija, in odkritji preiskovalcev, je poudaril in tudi medije okrcal, češ da so zavajali, da se stvar ne razišče.

Medijski prostor v Sloveniji je dejansko sprevržen

Prvak SDS je o poročanju sedme sile in peticije v času predsedovanja Slovenije Evropski uniji dejal, da "če bi veljala enaka merila za vse, bi moralo biti več teh peticij.". Slovenski medijski prostor je po mnenju Janše sprevržen, kar še posebej velja za medije nacionalnega pomena. „Če bi jaz osebno ali kakšen minister moje vlade dal takšne izjave o medijih, ko jih daje minister za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo gospod Golobič, potem bi zahtevali odstop vlade ravno tisti, ki sedaj njega hvalijo. Ta medijski prostor v Sloveniji je dejansko sprevržen. Radio Ognjišče je verjetno edini resen medij, ki pokriva večino slovenskega ozemlja, ki tisto kar poročate ne zadene cenzura ali pa samocenzura. V vseh ostalih medijih je to velik problem, svetla izjema so nekatere spletne strani, nekaj tednikov in nekaj lokalnih medijev.“

Čas za drugo republiko

Rešitev za državo vidi v temeljiti reformi sistema odločanja. Ravno zaradi tega v stranki, kot je še dodal, pripravljajo ustavo za drugo republiko. „Edina rešitev potem je dvotretjinska večina na naslednjih volitvah, ki zagotovi, da se takšna ustava tudi sprejme.“

Slovenija
Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media) Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media)

Nič več v treh krstah

Vatikan je predstavil prenovljen bogoslužni obrednik za papežev pogreb. Nastal je na Frančiškovo pobudo, ki želi, da obred papeževega pogreba bolje odraža položaj voditelja Katoliške cerkve kot ...

Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...