Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Mark GazvodaMark Gazvoda
Petra StoparPetra Stopar

Brezposelnost: še vedno nismo zunaj najhujšega

Slovenija | 07.01.2010, 15:11

Na Zavodu za zaposlovanje je bilo ob koncu lanskega decembra prijavljenih skoraj 96 tisoč 700 brezposelnih. Najbolj črni scenarij, to je 100 tisoč brezposelnih do konca leta 2009, se ni uresničil, kar pa ne pomeni, da smo zunaj najhujšega. Brezposelnost bo še naraščala, zato je dobro vedeti, kaj storiti v primeru izgube delovnega mesta in kje poiskati pomoč pri iskanju novih priložnosti.

Mnogi se v teh težkih časih soočajo z izgubo delovnega mesta, a o rekordno visokem številu brezposelnih v tem trenutku ne moremo govoriti, je povedala Batičeva. "Zagotovo je bila brezposelnost na začetku 90. let prejšnjega stoletja višja, leta 1993 smo imeli skoraj 140 000 brezposelnih, tako da je sedanje stanje dejansko relativno daleč od tega."

Na brezposelnost v preteklem letu so vplivale strukturne spremembe, ki so posledica gospodarske krize. Številka 96 tisoč 672 brezposelnih vključuje le tiste, ki so registrirani na Zavodu za zaposlovanje, a Batičeva pojasnjuje, da velikokrat pride do mešanja podatkov o registrirani brezposelnosti in brezposelnosti, ki je primerljiva med različnimi državami, po metodi ILO. "Tam gre za to, da z anketo ugotavljajo, ali so ljudje v zadnjem tednu, preden so jih vprašali, delali za plačilo. In po tej stopnji brezposelnosti, ki je primerljiva med različnimi državami, je ta stopnja nižja od registrirane. To pomeni, da ni večje število, kot je registriranih brezposelnih."

Brezposelnost bo še naraščala, a ne hitro. "Za ta čas, za januar, so normalna gibanja, tudi v primerjavi s prejšnjimi leti, da pride do povečanega števila zaradi zaključka raznih zaposlitev za določen čas." Po ocenah zavoda za zaposlovanje bo tako konec marca uradno registriranih brezposelnih 101 tisoč. Ker pa se bo takrat začela nova sezona zaposlovanja, bo po besedah Batičeve priložnosti za delo več.

Kot še poudarja, se je v primeru izgube službe pomembno čim prej prijaviti na zavod za zaposlovanje in, če obstajajo pogoji zanje, uveljaviti pravice za zagotovitev socialne varnosti. "Predvsem pa je zelo pomembno biti aktiven - tako v iskanju priložnosti za zaposlitev, torej spremljati razna delovna mesta, ki so na voljo, in če mogoče teh priložnosti ni, izkoristiti možnosti, ki jih dajejo ukrepi aktivne politike zaposlovanja, pri čemer gre lahko za pridobivanje nekih dodatnih veščin, znanj, ki so potrebna ta trenutek ali pa v prihodnosti, ko se bo situacija spremenila."

Na zavodu za zaposlovanje brezposelnim pomagajo na različne načine: z informacijami, nasveti, možnostmi vključevanja v programe aktivne politike zaposlovanja in povezovanjem z delodajalci. "Oblik pomoči je zelo veliko, seveda pa je odvisno od posameznika, kaj v določenem trenutku potrebuje," je še poudarila Batičeva.

Slovenija, Sociala
Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...