Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Marta JerebičMarta Jerebič

Danes slovesna umestitev 35. rezidencialnega škofa ljubljanske nadškofije

Slovenija | 24.01.2010, 00:15

V ljubljanski stolnici svetega Nikolaja bo popoldan ob 16. uri potekala slovesna umestitev novega nadškofa metropolita msgr. dr. Antona Stres. V to službo ga bo po prebrani papeževi buli o imenovanju novega nadškofa umestil apostolski nuncij msgr. dr. Santos Abril y Castelló.

Msgr. Anton Stres bo tako postal 35. rezidencialni škof ljubljanske nadškofije in peti metropolit po obnovi ljubljanske metropolije leta 1969 ali šesti metropolit v zgodovini ljubljanske (nad)škofije.

Papež Benedikt XVI. je 28. novembra lani sprejel odpoved službi dosedanjega ljubljanskega nadškofa metropolita Alojza Urana ter za njegovega naslednika imenoval dosedanjega mariborskega nadškofa koadjutorja in apostolskega administratorja celjske škofije Antona Stresa.

Na umestitvi številni škofje iz domovine in sosednjih držav ter predstavniki javnega življenja

V to službo bo po prebrani papeževi buli o imenovanju novega nadškofa umestil apostolski nuncij Santos Abril y Castelló. Novi krajevni nadškof bo simbolično sedel na škofovski sedež, nato pa bo vodil evharistično bogoslužje. Tega naj bi se udeležili poleg apostolskega nuncija v Sloveniji vsi slovenski škofi: nadškofi Franc Kramberger in Marjan Turnšek, škofje Peter Štumpf, Metod Pirih, Andrej Glavan, pomožni škofi Jurij Bizjak, Jožef Smej in Anton Jamnik. Prišli naj bi tudi prefekt Kongregacije ustanov posvečenega življenja in družb apostolskega življenja kardinal Franc Rode, sarajevski nadškof kardinal Vinko Puljić, zagrebški nadškof kardinal Jospi Bozanić in nadškof iz Estergoma-Budimpešte kardinal Péter Erdö.

Slovesne umestitve naj bi se udeležili tudi škofje iz tujine: goriški nadškof Dino De Antoni, tržaški nadškof Giampaolo Crepaldi, graški nadškof Egon Kapellari, celovški škof Egno Kapellari in upokojeni škof Maximilian Aichern iz Lienza. Udeležbo so napovedali tudi nekateri predstavniki drugih Cerkva, med njimi evangeličanski škof Geza Erniša, paroh srbske pravoslavne cerkve v Sloveniji Peran Bošković in predstavnik islamske skupnosti.

Navzoči naj bi biili tudi nekateri predstavniki državnih oblasti, diplomatskega zbora in javnega ter kulturnega življenja. Umestitve naj bi se tako udeležili predsednik države Danilo Türk, predsednik vlade Borut Pahor, nekateri ministri in poslanci, predsednik SDS Janez Janša, predsednik SLS Radovan Žerjav in predsednica NSi Ljudmila Novak, podpredsednik Ustavnega sodišča Miroslav Mozetič, predsednik Vrhovnega sodišča Franc Testen, predsednik SAZU Jože Trontelj, ljubljanski župan Zoran Janković, generalni direktor slovenske policije Janko Goršek in načelnik generalštaba Slovenske vojske generalmajor Alojz Šteiner.

Pri sveti maši bosta prepevala pevski zbor iz župnije sv. Nikolaja ter Mešani pevski zbor Anton Foerster s solisti in orkestrom pod vodstvom prof. Jožeta Trošta. Pevce bo na orglah spremljal Gregor Klančič. Izvajali bodo Mozartovo Mašo v G, op. 235.

Pri darovanju bo nadškofu družina prinesla simbolične darove: kruh, vino in svečo, ob koncu slovesnosti pa bodo novega nadškofa pozdravili še predstavniki duhovnikov, redovnikov in laikov ljubljanske nadškofije.

Slovesnost bomo neposredno prenašali tudi na Radiu Ognjišče.

Grb ljubljanskega nadškofa Antona Stresa
Grb ljubljanskega nadškofa Antona Stresa © Tiskovni urad SŠK
Nadškof Stres: Položaj Cerkve v naši družbi zelo problematičen

Nadškof Anton Stres je po imenovanju v pogovoru za naš radio povedal, da zadnje menjave v vrhu naše krajevne Cerkve ne potrebujejo podrobnejših razlag. „Nekateri novinarji so se zelo trudili odkriti, razkrinkati kakšno zelo posebno ozadje, celo kriminalno zgodbo. Ampak tega ni bilo. Vsa stvar se je začela kazati v prvi polovici oktobra, ko je nadškof Alojz Uran moral v bolnišnico.“

Čeprav so premestitve duhovnikov, menjave škofov nekaj povsem običajnega, to niso najlažji trenutki v življenju, kar je potrdil tudi nadškof Stres. „Marsikateri kaplan mi je rekel, zdaj pa vidiš, kako je, ko moraš iti, kako je duhovnikom prijetno, ko morajo na drugo mesto … Ampak tukaj nismo zato, da služimo sebi, da se imamo lepo, prijetno. Tukaj smo zato, da služimo tam, kjer je največja potreba.“

V svojem prvem javnem nastopu po imenovanju za ljubljanskega nadškofa je kot svojo glavno skrb navedel prizadevanja za rast vere v Sloveniji in zunaj nje. V pogovoru za radio Ognjišče pa je pojasnil, da so mediji v zadnjem času izpostavljali predvsem odnose med Cerkvijo in državo. „To pač najbolj zanima naše novinarje, to tudi najbolj poznajo. Vendar zame to ni prioriteta.“

Kot je poudaril, bo njegova prednostna naloga, kaj narediti, da bo šla vera v Jezusa gor, ne dol. Živimo namreč v sekulariziranemu okolju in vera ni več sama po sebi umevna, v takšnem okolju pa bomo po njegovem preživeli le, če bomo vedeli zakaj smo kristjani. „Verjetno ni največji ideal, da spet napolnimo cerkve, še bolj odločilno je, s kom napolnimo cerkve.“

Nadškof Stres meni, da je položaj Cerkve v naši družbi zelo problematičen. Kot pravi, smo ena redkih dežel v Evropi, kjer ljudje na Cerkev gledajo zelo negativno, popraviti njeno podobo v očeh Slovencev pa bo po njegovem velik izziv. Pred osmimi leti je bil podpisan vatikanski sporazum o pravnih vprašanjih, nadškof Stres pa je prepričan, da bi temu lahko sledil še kakšen: o gospodarstvu, varstvu kulturne dediščine in duhovni oskrbi. Kot politično precej občutljivo ocenjuje področje vzgoje in izobraževanja, jasno pa je predstavil tudi stališče Cerkve do novega družinskega zakonika. „Zakonik meče vse v isti koš. Po drugi strani pa si velika večina Slovencev želi živeti v dobri in lepi družini. Pomembno je, da ta vrednota ostane nedotakljiva.“

Slovenija, Cerkev na Slovenskem, Škofovska konferenca
Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.