Slavi KoširSlavi Košir
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Meta PotočnikMeta Potočnik
Sončnice na Barju (foto: Robert Božič)
Sončnice na Barju | (foto: Robert Božič)

Znižane EU napovedi pridelka glavnih žit in oljnic

Kmetijstvo | 26.07.2024, 09:56 Robert Božič

V julijski številki biltena MARS, ki ga za EU komisijo pripravljajo v Skupnem raziskovalnem središču JRC, so napovedi za višino letošnjega pridelka poljščin ponovno znižane. Temu naj bi botrovale večje količine padavin na zahodu EU in velika vročina ter suša na vzhodu in v osrednjem delu EU, vključno z Ukrajino in Rusijo.

Medtem ko rahlo znižane napovedi pridelkov krušne pšenice ostajajo v okviru petletnega povprečja EU pridelave, pa v julijskem biltenu najdemo precej znižane napovedi pridelka koruze, fižola, sončnic in oljne ogrščice. Ekstremna vročina in suša naj bi znižali junijsk napovedi pridelka koruze za zrnje v Bolgariji za 15 %, na Madžarskem za 14 % in v Romuniji za 13 %, znižanje pa naj bi bilo tako, da bo vplivalo tudi na padec povprečja pridelave teh poljščin v zadnjih petih letih.

Vročina naj bi oklestila pridelek koruze in oljnic

Podobne so ocene tudi za nižje pridelke oljnic v Bolgariji in Romuniji, vročina in suša pa naj bi pridelek koruze in sončnic oklestili tudi v črnomorski regiji. Tudi napovedi pridelka pšenice v evropskem delu Rusije so slabe, huda vročina pa naj bi znižala tudi ruski pridelek koruze in vplivala na nižje pridelke ozimnih žit v Turčiji.

V Franciji in Italiji zmanjšanje pridelka

Medtem ko naj bi bila žetev ozimnih žit ponekod v Romuniji in na vzhodu rekordna, pa naj bi bil pridelek v Franciji 7 % pod povprečjem zadnjih petih let, v Italiji naj bi letos pridelali celo 12 % manj pšenice od petletnega povprečja.

Kaj je MARS?

Orodje EU komisije za Spremljanje kmetijskih virov imenovano MARS, temelji na uporabi posnetkov daljinskega zaznavanja, med drugim pa ga uporabljajo tudi za spremljanje pridelkov in ocene prehranske varnosti.

Žetev pšenice na Barju 2024
Žetev pšenice na Barju 2024 © Robert Božič


Dejavnosti spremljanja temeljijo na več kot 30-letnem strokovnem znanju in izkušnjah na področju modeliranja podatkov o pridelkih in napovedovanja njihovega donosa, agrometeorologije,  okoljske in geoprostorske analize, ekonometrije ter uporabe evropskih in svetovnih podatkovnih infrastruktur.

Kmetijstvo
Cerkev Brezmadežnega spočetja v mestu Saint-Omer v plamenih (photo: posnetek zaslona) Cerkev Brezmadežnega spočetja v mestu Saint-Omer v plamenih (photo: posnetek zaslona)

Še ena francoska cerkev v plamenih

V cerkvi Brezmadežnega spočetja v mestu Saint-Omer na severu Francije, je v ponedeljek zgodaj zjutraj izbruhnil požar. Poškodovan ni bil nihče, zrušil pa se je zvonik cerkve.