
Papež Frančišek in imam al-Tayeb | (foto: Vatican News)
Verske skupnosti papežu hvaležne za njegova neutrudna prizadevanja za edinost in dialog
Cerkev po svetu | 22.04.2025, 13:36 Petra Stopar
Izrazi sožalja prihajajo tudi s strani predstavnikov drugih verskih skupnosti v Sloveniji. Strinjajo se, da je pokojni papež Frančišek naredil veliko za edinost kristjanov ter za dialog med verstvi.
Evangeličanska cerkev: Odprt je bil za vse ljudi
Evangeličanska cerkev augsburške veroizpovedi v Sloveniji se po besedah njenega škofa Leona Novaka papeža Frančiška spominja z veliko hvaležnostjo, še posebej ob spominu na 500-letnico reformacije in skupnega bogoslužja v Lundu, ki se ga je papež tudi sam udeležil. Škof Novak je zapisal, da je bil Frančišek zelo naklonjen ekumenskemu gibanju in sodelovanju, za katerega je bilo še posebej značilno, da je bil odprt za vse ljudi. »Vsakega je spoštoval in sprejel s toplo besedo, objemom ali stiskom roke. Ostal nam bo v lepem in spoštljivem spominu, kajti Katoliško cerkev je vodil kot pobožen človek, usmerjen v Božjo slavo in čast ter v dobrobit sočloveka,« je zapisal evangeličanski škof.
Islamska skupnost v RS: Papeževa pristna želja po gradnji mostov med verskimi skupnostmi – tudi z muslimanskim svetom
Mufti Nevzet Porić je v sožalnem pismu v začetku poudaril, da so v Islamski skupnosti v RS z žalostjo sprejeli vest o papeževi smrti. Po njegovih besedah je bil Frančišek priljubljen papež tudi med muslimani, ki so ga spoštovali zaradi njegovega odnosa do človeka, njegove odprtosti in nenehnega spodbujanja dialoga. »Ljubil je človeka, ne glede na njegovo versko, rasno ali katerokoli drugo pripadnost. Spodbujal je resnico, pravičnost in mir v svetu,« je dodal mufti. Pokojni sveti oče je bil po njegovem prepričanju glas ponižnih in odrinjenih, svetilnik sočutja in človečnosti.
Mufti Porić je še zapisal, da tako, kot se spominjamo srečanja sv. Frančiška Asiškega in sultana El Kamila, se bomo spominjali tudi srečanja papeža Frančiška in imama Ahmeda Et Tajjiba, kar je na široko odprlo vrata dialogu in sodelovanju med kristjani in muslimani. Te plodove medsebojnega razumevanja pa je videti tudi v Sloveniji, saj so kot Islamska skupnost s Katoliško cerkvijo razvili odlične odnose in mufti je prepričan, da bodo v tem duhu nadaljevali.
Srbska pravoslavna Cerkev: Izguba velikega človeka in mirovnika
Tudi v Srbski pravoslavni Cerkvi so novico o papeževi smrti sprejeli z žalostjo. Sveti oče je po prepričanju patriarha Porfirija gradil mir in razumevanje med narodi, s posebno željo po razvijanju sodelovanja s Pravoslavnimi Cerkvami. Srbska pravoslavna Cerkev mu je hvaležna za globoko razumevanje tragične zgodovinske dediščine območja, na katerem živi srbski pravoslavni narod, je zapisal patriarh.
Sožalje ob izgubi velikega človeka in mirovnika, papeža Frančiška, je apostolskemu nunciju v Republiki Sloveniji, vsem vernikom Katoliške cerkve in poslušalcem našega radia izrekel tudi Administrator Metropolije Zagrebško-ljubljanske škof Kiril.