Današnjo mašo na Trgu sv. Petra v Vatikanu je daroval kardinal Angelo Comastri, ki je prebral tudi papeževo pridigo. Sveti oče je v njej poudaril, da Kristus ni ostal ujetnik smrti. Ne moremo iz njega narediti junaka preteklosti ali si ga zamisliti kot muzejski kip. Vstali Jezus je živ, navzoč je povsod, biva med nami in se odkriva v tistih, ki jih srečujemo na poti, ali ki trpijo. Sveto leto upanja nas še posebej spodbuja, da Jezusu tečemo naproti in odkrijemo neprecenljivo milost njegovega prijateljstva, je v homiliji zapisal papež Frančišek. Vernikom se je pridružil za poslanico in blagoslov urbi et orbi – mestu in svetu.
Blagoslov urbi et orbi je kot tradicionalno potekal z osrednjega balkona vatikanske bazilike. »Dragi bratje in sestre, blagoslovljeno veliko noč,« je uvodoma dejal papež, ob tem požel velik aplavz, nato pa še dodal, da bo branje poslanice predal glavnemu ceremonijerju msgr. Diegu Ravelliju.
Vsako življenje je dragoceno
Tako kot že pri velikonočni vigiliji je sveti oče poudaril, da je v Božjih očeh »vsako življenje dragoceno! Tako življenje otroka v materinem telesu kot tudi starejših ali bolnih, ki v vedno večjem številu držav veljajo za ljudi za odpis.«
V nadaljevanju je opozoril, koliko želje po smrti vidimo vsak dan v številnih konfliktih po svetu. Koliko nasilja pogosto vidimo tudi v družinah, nad ženskami ali otroki! Koliko prezira se včasih goji do najšibkejših, odrinjenih, migrantov!
»Na ta dan bi želel,« je zapisal papež, »da se vrnemo k upanju in zaupamo drugim, tudi tistim, ki nam niso blizu ali prihajajo iz daljnih dežel, ki imajo drugačne navade, način življenja, ideje in obleke kot tisti, ki smo jih navajeni, ker smo vsi Božji otroci!
Pozval je k miru v Sveti deželi. Ob tem je za zaskrbljujoče označil naraščajoče ozračje antisemitizma, ki se širi po vsem svetu. Misli pa je namenil tudi krščanski skupnosti v Gazi, kjer strašni konflikti še naprej povzročajo smrt in uničenje ter dramatične in sramotne humanitarne razmere. Vojskujoči strani je pozval, naj prekineta ogenj, izpustita talce in omogočita pomoč ljudem, ki so lačni in hrepenijo po miru!«
Ukrajina
Naj vstali Kristus izlije velikonočni dar miru na mučeno Ukrajino in opogumi vse vpletene akterje, da nadaljujejo z napori za pravičen in trajen mir, je nadaljeval papež in med drugim opozoril še na razmere v Siriji, Libanonu, Jemnu, Mjanmaru, Demokratični republiki Kongo, Sudanu in Južnem Sudanu.
Oboroževalna tekma
Ob tem je poudaril, da noben mir ni mogoč brez resnične razorožitve in opozoril, da se potreba, da si vsak narod zagotovi lastno obrambo, ne sme spremeniti v splošno oboroževalno tekmo.
Po koncu blagoslova je papež v papamobilu obkrožil Trg svetega Petra, na katerem se je zbralo približno 50 tisoč vernikov. To je bila prva vožnja z avtomobilom z odprto streho od dneva, ko je bil 23. marca odpuščen iz Poliklinike Gemelli. Takrat je za opoldanski nagovor z balkona bolnišnice pozdravil gospo z rumenim šopkom. Carmela Mancuso ga je tudi tokrat pred vatikansko baziliko pričakala s šopkom.
Za zdaj je jasno, da so kardinali včeraj prvič volili in papež ni bil izvoljen. Preseneča, da so glasovnice zažgali razmeroma pozno. Glede na izkušnje minulih konklavov, lahko danes prvi dim iz te ...
V bolnišnici v Vidmu je včeraj umrl Božo Zuanella, župnik v Tarčmunu in Sovodnji. Čez mesec in pol bi praznoval šestdesetletnico duhovništva, decembra bi dopolnil 84 let. Bil je tudi zbiralec ...
Praznično jutro prvega maja je prineslo pogovor z župnikom iz župnije Novo mesto – Šmihel dr. Štefanom Hosta. Z njim smo osvetlili cerkveni dokument papeža Janeza Pavla II. z naslovom O človeškem ...
V oddaji »Spoznanje več, predsodek manj« smo gostili blogerja in pisatelja klaretinca p. Branka Cestnika. Spregovori je o zapuščini papeža Frančiška ter prihodnjih izzivih, ki čakajo Katoliško ...
Razmere na trgu dela so že nekaj časa ugodne, zlasti za iskalce zaposlitve, saj brezposelnost že več let vztraja na izjemno nizkih ravneh. Nekatera podjetja so zaradi zmanjšanega povpraševanja ...