
Slovenska karitas | (foto: )
Mineva 35 let od ustanovitve Slovenske karitas
Slovenija | 01.05.2025, 08:00 Petra Stopar
Dobrodelna ustanova Katoliške Cerkve v Sloveniji Slovenska Karitas danes zaznamuje 35. obletnico delovanja. 1. maja 1990 jo je ustanovila tedanja Slovenska pokrajinska škofovska konferenca. V nadaljevanju tistega leta so bile ustanovljene še tri škofijske Karitas – Ljubljana, Koper in Maribor. Od leta 2006 delujeta tudi celjska in novomeška škofijska Karitas. Temelj delovanja je prostovoljno delo, srce Karitas pa prostovoljci.
Nadškof Cvikl: Ne konkurenca, marveč osnovno poslanstvo kristjana
Mariborski nadškof Alojzij Cvikl, ki je tudi predsednik Slovenske karitas, je ob 35. obletnici za naš radio poudaril, da Slovenska karitas ni nastala kot konkurenca, ampak gre za osnovno poslanstvo kristjana v duhu evangelija. To je prinašati ljudem, ki so v kakršnikoli stiski, najprej človeško bližino in ohranjanje dostojanstva človeka, pa tudi gledati nanj z duhovne plati: »Pot, ki se je začela pred 35 leti, je bogata in lepa. Kaj lahko rečemo po 35 letih? Najprej hvala dobremu Bogu, hvala vsem, ki so sodelovali pri ustanovitvi. Hvala za njihov pogum. Ni bilo lahko po tolikih letih izključitve iz javnega življenja znova najti pot služenja. Hvala vsem vam, prostovoljke in prostovoljci, ki včasih tudi v skromnih razmerah delate čudeže.«
Ni bilo lahko po tolikih letih izključitve iz javnega življenja znova najti pot služenja. Hvala vsem vam, prostovoljke in prostovoljci, ki včasih tudi v skromnih razmerah delate čudeže.
Karitas je po nadškofovih besedah v teh letih najprej pokazala, da zna prepoznati in odgovoriti na vedno nove stiske, da zna odgovorno, spoštljivo, strokovno, premišljeno in preudarno pristopiti k stvarem. Najtežje je po njegovem prepoznati resnično stisko človeka, za katero vemo, da ni vedno samo materialna. »Lahko je nekoga odpraviti s paketom hrane, s koščkom obleke. S tem pa človeku ni se resnično pomagal, kajti nisi mu pomagal, da bi se počasi lahko postavil na svoje noge. Če samo dajemo, on postane suženj, mi pa ga želimo pripraviti do tega, da postane samostojen. Cilj je, da prejemniki naše pomoči postanejo tudi tisti, ki ne samo, da so hvaležni za to, kar prejmejo, ampak da tudi oni postanejo solidarni in po svojih močeh pomagajo drugim,« je pojasnil nadškof.
Dolgoletni sodelavec Karitas in generalni tajnik Peter Tomažič: Imamo veliko prednost, da smo del globalne Cerkve
V času od svoje ustanovitve je Slovenska karitas, ki je tudi polnopravna članica Caritas Internationalis in Caritas Europa, dosegla velik razvoj, ne le v obsegu materialne pomoči socialno ogroženim ljudem, ampak predvsem v izgradnji svoje notranje identitete. Ob tem generalni tajnik Slovenske karitas Peter Tomažič poudarja: »Srce Karitas so prostovoljci. Teh je 10.000 in tudi na začetku so tisti, ki so Karitas nekako spremljali ob njeni ustanovitvi in nastajanju – od Franca Boleta do Metke Klevišar – se trudili, da bi imeli naši prostovoljci tudi oblikovan duhovni motiv, da bi to res delali iz globine vere, izpolnjevanja te najvišje zapovedi ljubezni do bližnjega.«
Tudi na začetku so se tisti, ki so Karitas nekako spremljali ob njeni ustanovitvi in nastajanju – od Franca Boleta do Metke Klevišar – trudili, da bi imeli naši prostovoljci tudi oblikovan duhovni motiv.
Slovenska karitas se je v 35 letih odzvala družinam, otrokom in starejšim, predvsem s hrano, obleko, higienskimi pripomočki, s plačilom najnujnejših položnic in v obliki šolskih potrebščin. Mrežo Slovenske karitas predstavlja več kot 450 župnijskih Karitas, ter socialno varstveni programi na področju pomoči ženskam v stiski, zasvojenim in brezdomcem. »Glavnina naše pomoči in programov je seveda usmerjena v Slovenijo, en del pa s sredstvi, ki jih dobimo od darovalcev, ki jih zato namenijo, in pa predvsem s sredstvi države v strateškem partnerstvu, Ministrstva za zunanje in evropske zadeve, za tujino. Tukaj pa želimo še delati več, imamo pa to veliko prednost, da smo del globalne Cerkve, globalne Karitas, in res lahko pomagamo kjerkoli na svetu,« je dejal Tomažič v pogovoru, ki mu lahko v celoti prisluhnete v nedeljski oddaji Utrip Cerkve v Sloveniji, 4. maja.
Tisti dan bo tudi zahvalno romanje prostovoljcev in sodelavcev Karitas na Brezjah. Nadškof Cvikl poleg čestitk izraža željo, da bi jih to praznovanje še bolj povezalo med seboj in spodbudilo za nadaljnje služenje in oporo ubogim. »Kajti ubogi potrebujejo naše roke, da si opomorejo, potrebujejo naša srca, da začutijo človeško toplino. Potrebujejo navzočnost, da premagajo osamljenost. Naj bo Karitas tista, ki bo šla po tej poti, da bodo ubogi res začutili naše roke, naše srce in našo navzočnost,« je še zaželel.