Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Helena KrižnikHelena Križnik
Nataša Ličen in Karel Gržan  (foto: VT)
Nataša Ličen in Karel Gržan | (foto: VT)

O, Bog, če si, daj mi svojo ljubezen. Takrat se je zgodilo.

Naš gost | 26.04.2025, 18:00 Nataša Ličen

Karel Gržan je duhovnik, kaplan v Lučah, Ljubnem in Solčavi, avtor številnih knjig, doktor literarnih znanosti, vendar se je nazivu odpovedal. Pogovarjali smo se o njegovem duhovnem potovanju, odnosu do Boga ter o pomembnosti notranje povezanosti ter podpore skupnosti v življenju.

V pogovoru je Karel Gržan izpostavil tudi moč molitve ter širše duhovne prisotnosti, ki sta ključni za soočanje s strahovi in vsem ostalim nepredvidljivim v življenju. Duhovnost ni teorija, malo že, predvsem je izkušnja, ki usmerja človeka in mu daje moč. Bog je živi Bog. Želi, da pridemo sami k sebi. Ustvaril nas je v neponovljivosti. Z nami hoče biti v pristnosti. Ne v pričakovanih vlogah.

Nataša med snemanjem za oddajo Naš gost na obisku pri Karlu Gržanu, s kobilo Kapro
Nataša med snemanjem za oddajo Naš gost na obisku pri Karlu Gržanu, s kobilo Kapro © VT

Karel Gržan, ki smo ga povabili k pogovoru za oddajo Naš gost, je odraščal v družini, kjer niso živeli versko, to je v njem puščalo veliko przanino, duhovna razsežnost v njegovem življenju ni bila povsem izpolnjena, kar ga je pripeljalo do iskanja manj poznanih poti, te pa so ga vodile v odnos s Svetim. Prav to je bilo v njegovi duhovni rasti pomembna prelomnica. »Nikogar idealizirati, pravi Karel Gržan, najmanj starše. Ob njih sem profitiral na tistem, kar sem moral predelati. Starše sem imel realne, z ljubečo pozornostjo, torej moje srce je imelo ljubezen, tudi telesno so skrbeli zame, ampak veste, bila pa je še globina duha, ki pa je ni bilo, pomirjajoče bližine. Veste, Bog mora biti na dotik, na duhovni, izkustveni dotik. Bog kot teorija ne pomaga, Bog mora biti prebujeno izkustvo.«

Mi lahko z strahovi, z mislijo, z duhovno naravnanostjo nekoga ali spodbijamo - ker mu dobro hočemo in bi radi obvladali stvari, ali pa ga dvigujemo, ko na nek način ta strah nevtraliziramo v obnebju Svetega. Bog je Sveti, ki svetli, ki bodri, ki da moč. Takšna duhovna podprtost je najboljša popotnica, podpora otroku.

Kljub vsem izzivom in neprijetnostim, ki jih je doživel, predvsem v povezavi s svojim duhovnim poklicem, je poudaril, da je pomembno, da si ljudje prisluhnejo, da razumejo drug drugega in da ne ostanejo ujeti v pričakovanih vlogah. Iskreno je spregovoril tudi o težavah, s katerimi se je srečeval pri sprejemanju svojega poslanstva, kako so ga starši na koncu sprejeli - kljub razlikam v prepričanjih. Še več, tudi starša sta ob njegovem zgledu vstopila v globine, je v pogovoru za oddajo Naš gost pripovedoval Karel.

Duhovnost mora biti vedno prizemljena. Ravno stik z Jezusom je tista, bi rekel, človeška upremljiva prisotnost, ki jo zagrabimo tudi evharistično navzven, predvsem pa duhovno navznoter, ki nas dejansko rešuje in odrešuje.

V knjigah ne želi (le) deliti svoje resnice, ampak želi spodbujati bralce k razmišljanju. Rad ima humor. Čeprav se opiše za bolj resnega človeka. Njegovo življenjsko potovanje je zgodba o vztrajnosti, odprtosti do novih izkušenj in vere v Božjo ljubezen. Spodbuja nas k pozornemu opazovanju lepot življenja in k zavedanju, da je sreča odločitev.

Naš gost
Misijonar Danilo Lisjak (photo: Don Bosko Slovenija) Misijonar Danilo Lisjak (photo: Don Bosko Slovenija)

V prometni nesreči je umrl misijonar Danilo Lisjak

K svojemu Stvarniku in Odrešeniku je 74. letu življenja odšel salezijanec duhovnik in misijonar Danilo Lisjak. Skoraj vse svoje duhovniško delo je posvetil misijonski službi v Afriki. 

Miha Novak (photo: Rok Mihevc) Miha Novak (photo: Rok Mihevc)

Prostor za moške, kjer iskrenost ni sramotna

V Kolokoviju smo gostili pripadnika Katakomb. Ne tistih, v katerih so zbirali prvi kristjani ob grobovih mučencev in molili, ampak tistih, ki imajo svoje prostore pri sv. Petru v Ljubljani. Tam se ...