
Samomor, evtanazija, smrt (fotografija je simbolična) | (foto: Pixabay)
Bo zakon spodbujal samomor?
Novice | 06.07.2025, 06:20 Marjana Debevec
Državni zbor bo v tem tednu obravnaval zakon o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Če ga bodo poslanci sprejeli, so v gibanju Glas za otroke in družine že napovedali referendum.
Kljub nasprotovanju stroke in številnim pomislekom, bodo poslanci odločali o sprejetju zakona, ki nudi zastrupitev ljudem v stiski.
Zdravnikov za mnenje niso vprašali
»Večina držav je za najhujše kriminalce ukinila smrtno kazen, zato ker je življenje enkratno in nikakor ne moremo podpirati tega, da se to enkratno življenje nasilno prekine,« je za naš radio poudaril predsednik Slovenske medicinske akademije dr. Pavel Poredoš, ki je tudi pojasnil, da razen redkih, zdravnike, ki so nosilci zastrupitve človeka, za mnenje niso vprašali.
Ni primerjave s paliativno oskrbo
Predstavnik Zdravniške zbornice Slovenije dr. Peter Golob je na seji odbora za zdravstvo prejšnji teden pojasnil, da omenjena zbornica popolnoma podpira stališče komisije za medicinsko etiko, ki nasilni prekinitvi življenja nasprotuje. Opozoril pa je tudi, da nikjer v zakonu ne piše, da naj bi samousmrtitev omogočili umirajočemu človeku.
»V zakonu je pogoj hude neozdravljive bolezni, kar je zelo širok pojem. Mislim, da bi zdravniki težko našli konsenz o tem, za kaj vse gre pri tem. In hkrati so druge okvare zdravja.« Zato po njegovih besedah tega ni mogoče primerjati s paliativno oskrbo, ki se nudi človeku v času umiranja.
Pokvarjeno in nehumano
Če bodo poslanci zakon o medicinski zastrupitvi bolnih in starejših sprejeli, je Glas za otroke in družine že napovedal referendum. Njihov vodja Aleš Primc je na omenjeni seji odbora za zdravstvo poudaril, da starejši potrebujejo sočutje, bližino in pomoč, ne pa da se jih zastrupi.
Pri slednjem bi šlo za poceni zdravstveno storitev, ki bi obenem omogočila, da ta človek ne bi nikoli več zaprosil za nobeno zdravstveno storitev, pa tudi pokojnine mu ne bi bilo treba več izplačati. »Se pravi zdravstvena storitev, ki reši stroške, povezane s tem človekom, za zmeraj. Pokvarjeno, nedopustno, ne civilizacijsko, nehumano.«
Ko trpim je rešitev samomor?
Vprašal pa se je tudi, kakšen zgled bi bil takšen zakon za mlade, če bodo videli, da se zastruplja bolne in starejše. Samomor je namreč ena od najhujših izkušenj za vsako družino. »In mi vlagamo kot narod z eno največjih stopenj samomorilnosti na svetu ogromno naporov v to, da se ljudje ne bi ubijali. Zdaj pa sprejemate zakon, ki propagira ubijanje. Kakšno sporočilo s tem dajete?.«
Navedel je primer zastrupitve babice in otroka, ki bo opazil, da je ni več. Ko mu bodo povedali, da je umrla, ker so jo zastrupili, bo vprašal: »Zakaj smo jo zastrupili? Zato, ker je trpela. Jaz tudi trpim. Boste tudi mene zastrupili? Ne tebe pa ne bomo. Zakaj pa ne? Se bom pa sam ubil,« je bil nazoren Primc.
Na problem samomorilnosti, ki bi jo lahko ta zakon spodbujal, je v lanskem Pogovoru o opozoril tudi psihiater dr. Marko Pišljar. Vabljeni k poslušanju oddaje v našem avdio arhivu.