Tone Gorjup
Tone Gorjup je novinar na Radiu Ognjišče.
Izšel je angleški prevod knjige pogovorov med kardinalom Jorgejem Bergogliom in argentinskim rabinom Abrahamom Skorka z naslovom: O nebesih in zemlji. Knjigo s podnaslovom Papež Frančišek o veri, družini in Cerkvi v 21. stoletju je izdala založba Image Books. V njej najdemo dragocene vpoglede v misli papeža Frančiška o široki paleti vprašanj, od splava in istospolnih 'porok' do evtanazije in kapitalizma.
Na 34. nemškem evangeličanskem cerkvenem shodu v Hamburgu je med drugim sodeloval tudi predsednik nemške škofovske konference nadškof Robert Zollitsch. Na osnovi prilike o vdovi in sodniku iz Lukovega evangelija je zbranim spregovoril o zaupanju v Boga in solidarnosti med ljudmi.
Smo v mesecu maju, ki je posvečen Nebeški Materi Mariji. Z njo je povezano tudi tako imenovano „schönstattsko gibanje“, ki ga pri nas poznamo le bežno, ponekod po svetu pa že stoletje povezuje Marijine častilce in pomaga pri prenovi krajevnih Cerkva. Razširjeno je zlasti med laiki. Njegov začetnik je nemški redovnik p. Jože Kentenich. Tej skupnosti pripada tudi avstralska Slovenka, sestra Julie Brcar, ki je spregovorila o tem gibanju, duhovnem poklicu, delu z mladimi, pa tudi svojih slovenskih koreninah.
Na trgu Sv. Petra v Vatikanu se je danes zbralo več sto tisoč ljudi, da bi se srečali s svetim očetom in prisluhnili njegovi katehezi. Papež Frančišek jim je spregovoril o drugem Kristusovem prihodu oziroma o poslednji sodbi, ki čaka vsakega izmed nas. Kot je dejal, to ni razloga za strah, ampak za veselje in povedal, kako naj se na ta trenutek pripravljamo.
Bil je torek, ko je na letališču pristalo letalo s posmrtnimi ostanki za mnoge prebivalce dežele pomembnega človeka. Pričakali so ga najvišji predstavniki oblasti, krajevne Cerkve in sorodniki. Z državno zastavo prekrito krsto so pospremili do pogrebnega avtomobila in jo v žalnem sprevodu prepeljali v mesto. S tem se je končalo njegovo sedemdesetletno izgnanstvo.