Tone Gorjup
Tone Gorjup je novinar na Radiu Ognjišče.
Slovenska cerkev Sv. Cirila in Metoda v Melbournu v Avstraliji je v letošnjem postnem času dobila nov križev pot. Naslikala ga je rojakinja Zorka Černjak. Slikarka je postaje Jezusovega in našega trpljenja postavila v sedanji čas, prostor in mesto, v katerem živi. Zaveda se, da je trpljenje sestavni del življenja in umiranja ter da smemo upati na petnajsto postajo, vstajenje.
Voditelji krščanskih cerkva iz Jeruzalema v velikonočni poslanici vabijo vernike z vsega sveta, da poromajo v Sveto deželo. Gre za ekumenski poziv, da bi z živimi kamni te dežele hodili po stopinjah Vstalega Kristusa. V poslanici še zatrjujejo, da je prisotnost kristjanov v tem rojstnem mestu naše vere še naprej svetilnik luči vstalega Kristusa, katerega prve priče so bili apostoli, ki so se znašli pred praznim grobom.
Papež Frančišek je danes sprejel predstavnike bratskih Cerkva, drugih cerkvenih skupnosti ter nekrščanskih verstev. V pogovoru z njimi se je zavzel za sodelovanje pri graditvi boljšega in miroljubnejšega sveta.
Teden od „petka do petka“ je tokrat zaznamovala stranka DL z odhodom iz koalicije. S tem je državni zbor ostal brez predsednika, vlada pa brez dveh ministrov. Delo vlade in parlamenta kljub temu teče naprej. Na razmere v državi, zlasti na politično krizo se je odzval predsednik države Borut Pahor, ki bo v pogovoru s strankami v parlamentu skušal najti možno rešitev. Ljubljanska nadškofija meni, da so odstranjene vse ovire, ki so preprečevale pokop škofa Rožmana v domovini, zato je začela s pripravo nanj. Najbolj pa je teden zaznamoval uspeh naših športnikov, saj je prejšnji konec tedna slovenska himna odmevala kar na štirih prizoriščih zimskega športa po svetu.
Na današnji dan leta 1948 je za posledicami atentata v New Delhiju umrl Mahátma Gándhi. Bil je duhovni in politični voditelj Indije ter začetnik nenasilnega boja za njeno neodvisnost. Imenujejo ga tudi oče Indije, še bolj pogost pa je vzdevek „Velika duša“, ki izhaja sanskrtske besede „mahãtma“. Petinšestdeset let po njegovi smrti sta Indija in svet še vedno pred izzivi, s katerimi se je spoprijel Gandhi, tudi za ceno življenja.