Tone Gorjup
Tone Gorjup je novinar na Radiu Ognjišče.
Zadnjo oddajo „Pogovor o“ smo posvetili arhivom. Spoznavali smo arhivsko stroko, ki je sopotnica zgodovine. Seznanili smo se z osnovnimi pojmi na tem področju. Ob koncu pa smo se bežno dotaknili tudi spora, ki ga je povzročila novela zakona o arhivskem gradivu.
Patriarhi pravoslavnih cerkva so se na nedavnem srečanju v Carigradu dogovorili, da se bodo v letu 2016 zbrali na carigrajskem ekumenskem koncilu v cerkvi Áya Iríni. Odločitev o prvem srečanju pravoslavnih cerkva po več kot tisoč letih so pozdravili tudi v katoliški Cerkvi.
Sveti Jožef je med drugim zavetnik slovenskih dežel in glavni zavetnik novomeške škofije zato je bilo včeraj slovesno tudi v Novem mestu. Praznično sveto mašo je daroval apostolski nuncij nadškof Juliusz Janusz. Pri slovesnosti pa so podelili tudi Odličje sv. Jožefa, najvišje škofijsko priznanje.
V slovenski kulturni zgodovini je 18. marec leta 1414, ko je bil na polju pri Krnskem gradu umeščen zadnji koroški vojvoda Ernest Železni, pomemben dan. Tako ustoličevanje kot knežji kamen sta simbola dežele Koroške. Da sta zasidrana v zavesti vseh Slovencev, dokazuje 600 letnica zadnjega ustoličenja, ki jo že od lanske jeseni spremlja pester program od simpozija in številnih predavanj, do spominskih prireditev in izdaje različnih publikacij.
Kaj imajo skupnega zasavski rudarji in papež Frančišek? Rudarji so več kot osemdeset ur preživeli v jami, kjer so stavkali, papež pa je bil ob prvi obletnici svojega pontifikata na duhovnih vajah. Vodja stavkajočih je po prihodu iz jame dejal: „Imamo voljo, ki jo v Sloveniji potrebujemo, če želimo kaj narediti.“ Kdor vzame duhovne vaje zares, se po besedah papeža vrne prenovljen v običajno življenje. Imeti voljo, biti prenovljen, pripravljen na nov začetek ... dovolj oprijemljiva vzporednica za nadaljevanje.