Tone Gorjup
Tone Gorjup je novinar na Radiu Ognjišče.
Italija je dobila novo volilno zakonodajo. Potem, ko so jo 13. oktobra potrdili v poslanski zbornici, je sredi tedna dobila še podporo senata. Slovenska skupnost je že opozorila, da nova zakonodajo nikakor ne zagotavlja izvolitve predstavnika slovenske manjšine v italijanski parlament, če že, pa zgolj po dobri volji velikih strank.
Da ne bi prizadel čustev ljudi, je Lidl odradiral križe iz fotografij cerkva, ki so bile na njihovih izdelkih. Zakaj, nikoli niso dobro pojasnili. Skratka, ko gre za krščanske križe smo bili priča izjemni tankočutnosti trgovske verige Lidl do tistih, ki bi jih križi utegnili zmotiti. Hladilnik da mora biti varen prostor, kjer občutljivi kot snežinka ne zagledajo z njih spornega simbola. Da je to patološko, sem bil že povedal (vir). Da spet pišem o špeceriji, pa je kriv zadnji Lidlov katalog, kjer gre trgovec v povsem nasprotno smer. Namesto pretirane obzirnosti zdaj brezobzirnost. V tedenski akciji so štiri piva, ki se imenujejo po Jugoslovanskem samodržcu Josipu Brozu in njegovi ženi Jovanki.
Eden izmed politikov, ki ima že nekaj kilometrine, se je v nedeljo zvečer spraševal: „ Kaj politika narobe dela, da je tako nizka udeležba pri tako pomembni odločitvi.“ Podobno so se in se še sprašujejo mnogi drugi. Povsem smo razvrednotili demokratično odločanje najširšega števila ljudi o pomembnih vprašanjih, ki zadevajo prihodnost naše države, naroda, družbe kot take in vsakega posameznika. Se spomnite žarečih oči nekaterih, ki se v desetletjih enoumja niso smeli svobodno izreči o pomembnih stvareh? Pred nekaj več kot četrt stoletja so prvič lahko oddali svoj glas in imeli zagotovilo, da bo upoštevan. Visoka udeležba je bila samoumevna. Danes se zdi da pravica do odločanja ni več zanimiva, postaja celo nadležna. Spet te volitve! Spet referendum!
V prestolnici Malte Valletti je za danes napovedan shod v podporo svobodi govora, pravici in državi brez korupcije, ki ga pripravljajo organizacije civilne družbe. Svojo prisotnost so napovedale tudi politične stranke. Vzrok zanj je smrt blogerke in komentatorke Daphne Caruane Galizie, ki je umrla minuli ponedeljek ob eksploziji bombe, podtaknjene v njen avto. Po oceni strokovnjakov je bil to eden najbolj profesionalno izvedenih napadov v zadnjih desetletjih na Malti. Njena smrt je po besedah Fr. Joa Borga za novinarje, ki si prizadevajo za iskanje resnice, nova obveza, da tega ne opustijo.
Za mesto predsednika države med petimi predstavnicami nežnejšega spola kandidira tudi Romana Tomc, slovenska poslanka v Evropskem parlamentu in vrst SDS. Za kandidaturo se je odločila, ker trdno verjame, da samo s sodelovanjem lahko najdemo boljše rešitve za našo državo, ki jih ta nujno potrebuje. Verjame in zaupa v ljudi, ki jih želi povezati, saj se je v preteklosti pokazalo, da smo močni samo takrat, ko držimo skupaj.