Tone Gorjup
Tone Gorjup je novinar na Radiu Ognjišče.
Papež Benedikt XVI. je imel po nekajtedenskem premoru spet splošno avdienco z običajno katehezo. Romarji iz različnih dežel sveta so za to priložnost do zadnjega kotička napolnili dvorišče apostolske letne rezidence v Castel Gandolfu. Benedikt XVI. je nagovor iz serije razmišljanj o krščanski molitvi povezal z bogoslužnim praznovanjem spomina na Sv. Alfonza Ligvorija, ki goduje 1. avgusta.
V Nairobiju se je danes začel dvodnevni simpozij z naslovom Pavel VI. in Cerkev v Afriki. Pripravili so ga Inštitut Pavla VI., Mednarodni center za raziskovanje življenja in nauka Pavla VI. iz Brescie ter Univerza Vzhodne Afrike iz Nairobija, ki je tudi gostiteljica srečanja.
Romunski predsednik Traian Basescu se je izognil odstavitvi s položaja. Za to se lahko zahvali ustavnemu sodišču, ki je določilo, da bo nedeljski referendum o odstavitvi veljaven, če se ga bo udeležila vsaj polovica volivcev. Hvaležen je lahko tistim, ki so ga bojkotirali. Na volišča je namreč prišlo le dobrih 46 odstotkov volilnih upravičencev.
V Planini pri Rakeku so popoldne sklenili Mariapoli – letno srečanje Gibanja fokolarov. Na njem se je zbralo več kot 200 ljudi iz vseh koncev Slovenije: od Štajerske, do Primorske, od Gorenjske do Dolenjske, Notranjske in Ljubljane z okolico. Prišli so tudi nekateri predstavniki okoliških držav. Temeljno vodilo tokratnega Mariapolija je bilo: Dobra novica.
Tokrat želim razmišljati o sanaciji Cerkve na Slovenskem, o izbrisanih in še o čem. Mediji te dni precej pozornosti namenjajo Novi ljubljanski banki, njeni dokapitalizaciji in sanaciji, ki naj bi v nekaj letih omogočila normalno delovanje naše največje banke. Dokapitalizacija je „pod streho“, kako bo potekala sanacija, še ni povsem gotovo. Napovedan je skrben pregled banke, po katerem bo jasno, kako velika je luknja, ki ji onemogoča, da bi splavala na površje. In kaj ima NLB skupnega s Cerkvijo na Slovenskem? Lahko bi pomislili na gospodarstvo mariborske nadškofije: za dokapitalizacijo je že prepozno, kaj pa za sanacijo? O tem razmišljajo drugi. Kaj pa podobnost? Nekateri odgovorni v nadškofijskem gospodarstvu so razmišljali podobno kot nekateri vodilni v NLB. Če bi raziskovali v tej smeri, bi verjetno ugotovili, da so za luknjo v nadškofijskem gospodarstvu odgovorni tudi bančniki iz NLB, za luknjo v banki pa tisti, ki so vodili ekonomijo nadškofije in z njo povezanih podjetij.