Tone Gorjup
Tone Gorjup je novinar na Radiu Ognjišče.
Guverner Hrvaške narodne banke je ob sprejemanju Lex Agrokor povedal, da so odgovorni v državi že dalj časa vedeli za nepravilnosti v zvezi s poslovanjem Skupine Agrokor in kako resne so njihove težave, vendar ves ta čas prav nihče prav nikoli do aktualnega zloma Skupine Agrokor ni ukrepal. Na vprašanje, kako si razlaga takšno ravnanje odgovornih v državi, pa je preprosto odgovoril: »Podobno kot nihče ne ukrepa zaradi nevzdržnosti hrvaških javnih financ in se bodo ljudje nekega dne zopet spraševali, kako je lahko do zloma Hrvaške prišlo in pri tem prav nihče ni predhodno in pravočasno ukrepal ter preprečil katastrofe.«
V župniji Šmarje-Sap se danes spominjajo svojega rojaka, v Dravljah pa svojega prvega župnika p. Alojzija (Lojzeta) Štrublja. Rodil se je namreč 20. aprila 1917 v Paradišču pod Magdalensko goro. V Dravljah so mu ob 100. obletnici rojstva že februarja posvetili tako imenovani »Draveljski večer«.
Na veliko noč podoživljamo največji čudež in temelj naše vere, ki je vstajenje Jezusa Kristusa od mrtvih. Skrivnost vstajenja lahko razumemo samo v moči vere, ki je presežni Božji dar. Slovenski škofje ordinariji so tudi letos dali vsak svoj poudarek temu prazniku. Poglejte in preberite, na kaj so med drugim opozorili?
Na Trgu svetega Petra ki ga je danes krasil pravi cvetlični vrt iz 35 tisoč cvetov, je papež Frančišek opozoril, da Kristusovo vstajenje ni praznik z veliko rožami. Ni to, je več. Je skrivnost zavrženega kamna, ki je postal temelj našega bivanja. Kristus je vstal. To pomeni to.
Slovenski škofje vernikom pred praznikom vstajenja običajno namenijo poslanice, v katerih opozarjajo na sporočilo velike noči in voščijo za praznke. Metropolita, ljubljanski in mariborski nadškof Stanislav Zore in Alojzij Cvikl sta tokrat izbral zanimive poudarke: prvi je spregovoril o pomenu »odvaljenega kamna«, ki je zapiral Jezusov grob, drugi pa se je vprašal, zakaj po 2000 leti še vedno tako slovesno obhajamo ta praznik?