Tone Gorjup
Tone Gorjup je novinar na Radiu Ognjišče.
Nekateri so mi dali vedeti, da je brskanje po preteklosti brez pomena, zato sem bil nekaj časa v dvomih, ali je prav, da opozorim na stoletnice rojstva mučenca za vero Jaroslava Kiklja, na smrt obsojenega duhovnika Jožka Kraglja in Jožeta Mavsarja, ki se je brez sence sovraštva srečal z enim od morilcev svoje družine. Vse tri je močno zaznamovala druga svetovna vojna. Če želimo vedeti kako, se moramo vrniti v polpreteklo zgodovino. Je možno biti usmerjen v prihodnost in se ozirati nazaj v preteklost? Na levici, ki nam trenutno vlada, bi rekli, da ne. Zato sem bil nadvse presenečen, da predsednik druge največje vladne stranke Dejan Židan ugotavlja, da si ljudje želijo slišati, da niso pozabljene vrednote, ki so nam jih priborili slovenski partizani in partizanke. Povsem razumljivo, saj je njegova stranka zakoreninjena v komunistični partiji.
Kitajska in Tajvan imata v letos pomembni obletnici, ki si ju razlagata različno. Tajvan praznuje 70 let svoje države, Kitajska pa 40. obletnico poziva Taipeu k združitvi s Pekingom. V tej luči je kitajski predsednik Xi Jinping včeraj dejal, da je združitev Tajvana s Kitajsko neizbežna. Kot je dodal, je Peking pripravljen tudi na uporabo sile. Tajvanska predsednica Tsai Ing-wen mu je odvrnila, da Tajvan nikoli ne bo sprejel kitajskega načrta.
V letu 2019 v Cerkvi v Sloveniji praznujemo več pomembnih jubilejev. Maja bo minilo 100 let od rojstva pričevalca za vero študenta Jaroslava Kiklja. V Škocjanu so že konec minulega leta razglasili Knobleharjevo leto ob 200. obletnici rojstva rojaka, misijonarja v Afriki … Mineva 100 let od rojstva misijonarja v Braziliji Ernesta Saksida, ki je ustanovil deško mesto. Spominjamo se 100. obletnice priključitve Prekmurja in ustanovitve univerze v Ljubljani; pri obeh dogodkih so pomembno vlogo odigrali duhovniki.
Ljubljanski nadškof Stanislav Zore je ob pregledu leta 2018 v ospredje postavil obisk »ad limina«, kjer se mu je v srce vtisnila drža papeža Frančiška pri evharistični daritvi. Posebno doživetje je bilo zanj svetovno srečanje družin na Irskem. V krajevni Cerkvi je omenil sinodo mladih, ki je zaznamovala tudi utrip domače Cerkve. Po škofijah posebni dogodki niti niso nujno, saj je tako imenovana tekoča pastorala, ki jo narekuje ritem bogoslužnega leta, vsakič znova posebno doživetje. O letu, ki je pred nami, pa je med drugim spomnil, da bo potrebno v sodelovanju s sedanjo oblastjo iskati odgovore na vprašanja, ki so odprta, kar bo po nadškofovem mnenju zelo zahtevno.
V kulturnem smislu je leto 2018 v marsičem zaznamoval pisatelj Ivan Cankar. Ob 100. obletnici njegove smrti so se odvijali različni dogodki po vsej državi, v zamejstvu in na tujem. Na Radiu Ognjišče smo mu med drugim posvetili več oddaj Srečanja. V zadnji smo gostili akademika dr. Franceta Bernika, ki je spregovoril o zbirki črtic Podobe iz sanj. Med drugim je povedal: »Podobe iz sanj so organski zaključek Cankarjevega razvojnega loka njegove umetnosti in bodo taki ostali. Kot da bi Božja previdnost izbrala in mu dodelila v zadnjem obdobju življenja poslanstvo njegove velike umetnosti, ki naj jo imenujemo tako ali drugače, pove vse: Mati, Domovina, Bog; ali pa Življenje, Mladost in Ljubezen, kar je približno isto kot tisto prvo imenovano.«