Slavi KoširSlavi Košir
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Tone GorjupTone Gorjup

Tone Gorjup

Tone Gorjup je novinar na Radiu Ognjišče.

  • Valentin Vodnik, nagrobnik (photo: Tone Gorjup)
    03.02.2019, 19:07

    Valentin Vodnik ali p. Marcelijan Vodnik?

    Vodnikovo leto, ki zaznamuje 200. obletnico njegove smrti, ima danes poseben poudarek, saj se je 3. februarja 1758 v Zgornji Šiški začela njegova zemeljska pot. V Vodnikovi domačiji ta dan zaznamuje predstava »Ljubljanski vodnik našel Vodnika« Andreja Rozmana Roze. Marsikateri trenutek iz življenja Valentina Vodnika so na četrtkovem znanstvenem simpoziju osvetlili strokovnjaki in raziskovalci različnih področij. Najbolj zakrito ostaja Vodnikovo redovništvo in duhovništvo, saj je prav na tem področju veliko zmot in neznank. Pogosto slišimo, da je leta 1984 zapustil frančiškanski red, da je bil konec leta 1792 kazensko prestavljen na Koprivnik, da je pozneje povsem opustil duhovniški poklic. Te trditve ne držijo!

  • Justin Stanovnik (photo: ARO)
    28.01.2019, 15:06

    Justin Stanovnik iz slovenske stvarnosti v večnost

    V Ljubljani je včeraj v 91. letu starosti umrl anglist in klasični filolog Justin Stanovnik. Bil je med ustanovitelji Nove Slovenske zaveze, dolgoletni urednik revije Zaveza in praktičen kristjan. Po besedah njegovih sopotnikov je bil globok mislec slovenske in evropske zgodovine ter kulture s posebnim pogledom na "krizo slovenstva po boljševiški revoluciji". V komentarjih tedna in raznih oddajah je sodeloval tudi na Radiu Ognjišče.

  • Nadškof Zore in škof Štumpf med sveto mašo (photo: p. Ivan Rampre)
    24.01.2019, 15:48

    Katoliški novinar mora biti brez strahu, v službi resnice in strokoven

    Ob godu Sv. Frančiška Saleškega, zavetnika katoliških časnikarjev in pisateljev, je ljubljanski nadškof Stanislav Zore pripravil letno srečanje za zaposlene, novinarje in urednike v katoliških medijih. Srečanje se je začelo s sveto mašo v nadškofovi kapeli, kjer je nadškof Zore spregovoril o pomembnih temeljih katoliškega novinarstva. Sledilo je razmišljanje o kulturi oziroma nekulturi dialoga ter sovražnem govoru.

  • Dr. Andrej Fink (photo: ARO)
    22.01.2019, 21:50

    Pariška mirovna konferenca in njene zablode

    V versajski palači pri Parizu je po koncu prve svetovne vojne potekala Pariška mirovna konferenca. Na pogajanjih, ki so se začela pred 100 leti (18. januarja 2019), so sodelovali predstavniki petindvajsetih držav, vendar so glavne odločitve sprejemali voditelji velesil na strani zmagovalcev: ZDA, Združenega kraljestva in Francije; pomembno vlogo je imela tudi Italija. Nemčija, druge države centralnih sil in Rusija niso bile povabljene. Prof. dr. Andrej Fink je v pogovoru za Radio Ognjišče poudaril, da je konferenca prinesla več težav kot rešitev. Tudi Društvo narodov kot eden od sadov konference, ni izpolnilo pričakovanj.

  • Valentin Vodnik (photo: Župnija Koprivnik)
    08.01.2019, 15:08

    Valentin Vodnik, ob 200. obletnici smrti

    Mineva natanko 200 let od smrti preroditelja, pesnika, pisca šolskih knjig, prevajalca, slovničarja, urednika, górnika in duhovnika Valentina Vodnika. Bil je nekakšen most med polihostorsko dobo in razsvetljenstvom. Njegovi mentorji so bili Pohlin, Linhart in Zois. V jezikoslovju je bil predhodnik Kopitarja, v pesništvu Prešerna. V svojem času je storil vse, da bi slovenščina pridobila na veljavi in da bi bila dostopna čim širšemu krogu bralcev. To dokazuje njegova bogata zapuščina od pesmi, pratike in prvega časopisa v slovenščini do zgodovinskih zapisov, šolskih knjig, osnutkov pridig in prevodov.