Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Mark GazvodaMark Gazvoda
Helena KrižnikHelena Križnik

Justin Stanovnik iz slovenske stvarnosti v večnost

Slovenija | 28.01.2019, 15:06 Tone Gorjup

V Ljubljani je včeraj v 91. letu starosti umrl anglist in klasični filolog Justin Stanovnik. Bil je med ustanovitelji Nove Slovenske zaveze, dolgoletni urednik revije Zaveza in praktičen kristjan. Po besedah njegovih sopotnikov je bil globok mislec slovenske in evropske zgodovine ter kulture s posebnim pogledom na "krizo slovenstva po boljševiški revoluciji". V komentarjih tedna in raznih oddajah je sodeloval tudi na Radiu Ognjišče.

Njegova zemeljska pot se je začela 14. aprila 1928 v verni kmečki družini v Lesnem Brdu nad Horjulom. Oče je med prvo svetovno vojno izkusil rusko ujetništvo in tam spoznal nasino boljševiško revolucijo. Zaradi vosovskih umorov v njihovih krajih so se tako kot večina drugih družin pridružili protirevolucionarnemu taboru. Justin se je kot petnajstleten dijak klasične gimnazije pridružil domobrancem, z njimi odšel na Koroško in bil vrnjen s strani Angležev v roke Titove vojske. Po njegovih besedah so to izročitev »pozneje angleški zgodovinarji imenovali edini vojni zločin angleške vojske v drugi svetovni vojni.« Pri sedemnajstih letih je preživel grozote teharskega taborišča. Zaznamovan je nadeljeval šolanje, preganjan od udbe je bil 1949 leto dni zaprt v koncentracijskem taborišču Strnišče pri Kidričevem. Pozneje je poleg latinščine in grščine študiral še angleščino ter slednjo lahko poučeval le v osnovnih šolah od Kamnika do Raven na Koroškem.

V času slovenske pomladi je bil Justin Stanovnik v krogu tistih, ki so opozarjali na nujnost prekinitve s prejšnjim totalitarnim režimom. Večkrat je opozoril, da se »politika kontuitete bistveno odvija na nivoju nadaljevanja državljanske vojne.« Kot ustanovni član Nove Slovenske zaveze je v sebi gojil, kot je spomnil Tine Velikonja, pripravljenost za boj brez sovraštva in duh spravljivosti brez popuščanja v bistvenih rečeh. Veliko svojih moči je posvetil reviji Zaveza. Pri založbi Družina je izšla njegova knjiga »Slovenija v senci nedokončane preteklosti«. Kot član gibanja Prebudimo Slovenijo je kristjane spodbujal k dejavnemu državljanstvu. Ko so bila v Kočevskem Rogu leta 2000 prebrana imena pričevalcev za vero 20. stoletja, je dejal: »Z njimi je Rog stopil iz časa v večnost.«

Justin Stanovnik je na našem radiu nekaj časa sodeloval s komentarji, pa tudi v drugih oddajah. Hvaležni smo mu za njegove jasne besede, vam pa ga priporočamo v molitev.

Slovenija, Cerkev na Slovenskem, Politika
Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota) Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota)

Škof Štumpf: Kako imeti rad izdajalca?

S krizmeno mašo kristjani vstopamo v praznovanje največjega praznika - velike noči. Med to bogato liturgijo duhovniki obnovijo svoje duhovniške obljube, škof pa posveti sveta olja, s katerimi bodo ...

Marko Rijavec (photo: Robert Božič) Marko Rijavec (photo: Robert Božič)

Če vera ni del našega dihanja, lahko postane breme

V torkovem Misijonskem jutru v tednu Radijskega misijona smo z župnikom iz Idrije Markom Rijavcem razmišljali ob odlomku izpovedi vere: »In se je utelesil po Svetem Duhu iz Marije Device kot človek.«