Tanja Dominko
Tanja Dominko je novinarka na Radiu Ognjišče.
V minulem tednu so bili v ospredju dogodki, povezani s povojnimi poboji. Tako je bila slovesnost v Teharjah konec tedna, kot tudi prenos posmrtnih postankov iz Hude Jame na Dobravo deležna precejšnje medijske pozornosti. Nekoliko manj pozornosti je bil deležen Danilo Türk, ki ni uspel s kandidaturo za generalnega sekretarja Združenih narodov, čeprav je bil slovenski politični vrh še do nedavnega prepričan v njegov uspeh. V tujini je bil te dni tudi premier Miro Cerar, ki je s predstavniki gospodarstva obiskal Japonsko in se vrnil poln načrtov o novih poslovnih priložnostih. Praznovali pa smo tudi Teden otroka, ki bi ga nekateri raje posvetili pravicam žensk, da otroke splavijo.
V prostorih državnega sveta je včeraj potekal mednarodni simpozij na temo Državljani in demokracija v post socialističnih/komunističnih državah. Pripravilo ga je več različnih organizacij, med njimi Združenje krščanskih poslovnežev, Socialna akademija, Društvo Slovenski katoliški izobraženci, Časnik.si in druge. Uvodoma je zbrane pozdravil poslanec Nove Slovenije Jožef Horvat, ki je dejal, da je spust zastave na drogu zunanje dejanje, medtem ko je ponotranjenje demokracije proces, ki se nikoli ne konča.
Pred današnjo predstavitvijo predloga proračuna je v javnosti odjeknila izjava računskega sodišča, ki se ni moglo izreči o zbirni bilanci stanja državnega proračuna ob koncu leta 2015, češ da nima na voljo podatkov o osnovnih sredstvih, ki jih ima država. Zadevo so včeraj kritično označili že v Slovenski demokratski stranki, kjer se sprašujejo, ali je proračunska razprava sploh smiselna, če država nima urejenih evidenc o svojem premoženju. Mi smo za komentar zaprosili prof. dr. Mateja Lahovnika, profesorja na Ekonomski fakulteti in nekdanjega ministra za gospodarstvo.
Obdobje osamosvajanja smo v oddaji Pogovor o osvetlili s pomočjo tedanjega gospodarskega ministra in podpredsednika osamosvojitvene vlade dr. Jožeta Mencingerja, ekonomskega svetovalca predsednika vlade dr. Borisa Pleskoviča in tedanjega člana Slovenske kmečke zveze, pozneje poslanca SLS Branka Tomažiča.
Praznik Marijinega vnebovzetja je pri Slovencih že zelo dolgo prisoten. Prva cerkev med pokristjanjenimi Slovenci na Koroškem, Gospa Sveta, je bila namreč že takoj od začetka posvečena Mariji Vnebovzeti. In »velika maša« je bila stoletja pri našem narodu posebno priljubljen čas romanj v razna Marijina svetišča. Tako tudi na Brezje, k Mariji Pomagaj, zavetnici slovenskega naroda. Tam je danes sveto mašo daroval ljubljanski nadškof Stanislav Zore.