Mateja SubotičanecMateja Subotičanec
Aleš KarbaAleš Karba
Rok MihevcRok Mihevc

Boštjan Vasle, UMAR: pred nami je mirno leto

Slovenija | 03.01.2018, 11:07 Tanja Dominko

V oddajo Pogovor o smo povabili vršilca dolžnosti direktorja Urada za makroekonomske analize in razvoj Boštjana Vasleta. Za leto 2018 pravi, da bo to leto mirno, ne pričakuje kakšnih pretresov gospodarskih gibanj. »Z gospodarskega vidika pričakujemo, da bo to leto potekalo relativno mirno. Nadaljevala se bodo ugodna gibanja tako v gospodarstvu kot tudi na trgu dela.«

Vasle je na tem položaju že vse od leta 2007, tako da je preživel že več različnih vlad, saj je za nami politično zelo razgibano obdobje. Zanimalo nas je, kaj vse je delo urada in kako nanj vpliva politika. Urad za makroekonomske analize in razvoj je ustanova, ki na slovenskih tleh deluje že več kot 70 let. »V bistvu smo svetovalci vladi, pripravimo spomladansko in jesensko napoved gospodarskih gibanj, vlada naše napovedi uporabi pri svojih odločitvah. Vsako leto naredimo tudi pregled stanja v ekonomiji, poglobimo se v spremembe v minulem letu, osredotočimo se na spremembe, ki se obetajo v daljšem obdobju. Pripravimo pa tudi konkretne izračune pri posameznih izzivih, za katere se odloči vlada, denimo pri pripravi pokojninske reforme.«

Na vprašanje, ali so neodvisna institucija ali na njihovo delo na nek način vpliva vlada, Vasle odgovarja, da so pri »nasvetih, analizah, poročilih neodvisna institucija«, imajo proste roke pri načinu izbire simulacij, ampak če jih vlada prosi za neke simulacije, jih morajo narediti, nalogo morajo izpolniti. »Dejansko gre za strokovno institucijo, smo pa v organizacijskem smislu del vladne ekipe, tudi financirani smo iz državnega proračuna.« Kako to vpliva? »To vpliva na to, kakšno je število zaposlenih, koliko denarja imamo na razpolago za raziskave, koliko si lahko privoščimo sodelovanje z drugimi institucijami, strokovnjaki na trgu, katerih storitve je treba plačati. Ampak na naše razmišljanje pa dejstvo, da smo financirani iz proračuna, ne vpliva. Na naše izračune se javnost lahko zanese, da gre za strokovne stvari, in ni obarvano s trenutnimi političnimi razmerami

Slovenija ni osamljen otoček sredi sveta, pač pa je ravno zaradi svoje majhnosti morda še bolj pod vplivom gibanj v državah v okolici. S tem se Vasle strinja. »Slovenija je majhna država, za nas je zelo pomembno, kaj se dogaja v našem skupnem prostoru, ko pa pogledamo nazaj v obdobje krize, nam je koristilo, da smo del večjega sistema, naše simulacije kažejo, da so bile posledice krize zato manjše. Verjamemo, da bomo tudi v prihodnje pozitivno izkoristili skupni evropski trg, skupno valuto

Kriza nas je močno udarila po žepu, dejstvo je, da se pobiramo počasneje od drugih, tako vsaj se zdi laični javnosti, a v. d. direktorja UMAR-ja se s tem ne strinja. »Gospodarska kriza je bila v Sloveniji res globlja kot v povprečju EU, že sam padec BDP je bil nadpovprečno visok, tudi na trgu dela se je število brezposelnih močno povečalo, smo čutili večje posledice krize. Ampak je šlo deloma za posledice naših domačih odločitev. Namreč takrat smo končali z velikim investicijskim projektom, izgradnjo avtocest, novih investicij ni bilo, kar je poglobilo padec gospodarske aktivnosti. Kar se tiče okrevanja gospodarstva, Slovenija raste v zadnjih letih hitreje kot je povprečje EU, tako da je zopet ujela ta moment dohitevanja povprečne razvitosti EU.«

Predhodnik dr. Janez Šuštaršič se je ob koncu mandata odločil za vstop v politiko, ali tudi Vasle razmišlja v to smer? Odločno zanika: »Ne razmišljam o tem, da bi se ukvarjal s politiko, razlogov je več, nimam formalne izobrazbe, manjka mi izkušenj, prepričan sem, da bom ostal na področju ekonomije, upam, da makroekonomije.«

Vsekakor po koncu pogovora lahko rečem, da gre za moža, ki se dobro zaveda svoje funkcije, pristojnosti, ki jih ima, in se zelo težko spusti v politične razprave o trenutnih razmerah v državi.

Slovenija, Politika, Oddaje
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...