Tanja Dominko
Tanja Dominko je novinarka na Radiu Ognjišče.
Tujci so tema, ki polni časopisne stolpce že več kot leto dni. Ste opazili, da smo sprva govorili o ilegalnih prebežnikih, nato o beguncih, nato o migrantih, zdaj pa le še o tujcih. Kajti tudi tisti najbolj naivni so dokončno spoznali, da še zdaleč ne gre le za begunce iz kriznih žarišč, ampak tudi za tiste, ki iščejo boljše plačilo za svoje delo, in za tiste, ki ponujajo nič kaj častno početje v zameno za dober denar. Da tu vmes služijo še tihotapci, prav tako ni nobenega dvoma več. A ustavimo se pri tujcih. Debate o njih so dvorezen meč, to si moramo priznati, sploh mi, kristjani. Biti odprt za druge, sprejeti vsakogar v svojo hišo, biti usmiljen, pomagati, vse to se danes postavlja na veliko preizkušnjo, saj smo hkrati tudi pod vplivom poročanja o terorističnih napadih, ki se hočeš nočeš dogajajo v državah, ki so bile najbolj odprte, najbolj usmiljene, ne v tistih, ki so izrazito zavračale migrante, kot je denimo Madžarska.
V tem tednu se je sklenila molitvena osmina za edinost kristjanov, januarska seja državnega zbora je prinesla zakon o tujcih, ki je razdelil celo koalicijo, hkrati pa je odleglo županom, saj so z vetom dosegli, da je možnost odpoklica županov padla. Slovensko hrvaški odnosi se še niso uredili, teran še vedno buri duhove, med kristjani pa je vrelo zaradi idej Alenke Bratušek in besed poslanca ZL Mihe Kordiša.
Državni zbor je na včerajšnji seji znova obravnaval razraščanje sistemske korupcije v zdravstvu. V zvezi s tem so v SDS predlagali, naj državni zbor vladi in ministrstvu za zdravje priporoči, da takoj sprejmeta ukrepe za temeljito reorganizacijo procesov nabav v zdravstvu, ter da nemudoma pripravita ustrezne zakonske rešitve, ki bodo omogočale transparentno javno naročanje. Na odboru so priporočilo zavrnili, zato tudi na seji o njem niso glasovali. Godčeva je razočarana nad koalicijskimi poslanci, ki vedno znova glasujejo proti njihovim priporočilom.
Kot smo že večkrat napovedali, bo letos mandat potekel štirim ustavnim sodnikom. Predsednik države bo posvetovanja s poslanskimi skupinami začel jutri, a nekatera imena se kot možni kandidati že pojavljajo v javnosti. Časnik Dnevnik je tako danes omenil štiri: Kot navaja, naj bi bili to Matej Acceto, Mile Dolenc, Rado Bohinc in Klemen Jaklič.
Slovenija je v letu 2016 zabeležila nekaj pozitivnih premikov na področju gospodarskih kazalcev. Zabeležili smo gospodarsko rast, tudi število brezposelnih se je zmanjšalo, a nekatere politične odločitve so vendarle gospodarstvu narisale grenak nasmeh na obraz. Priče smo bili tudi več neuspešnim poskusom razrešitve ministrov prek interpelacij, medtem ko sta svojo ministrsko kariero končala finančni minister Dušan Mramor in ministrica za kulturo Julijana Bizjak Mlakar. V javnem sektorju je vrelo zaradi ohranitve varčevalnih ukrepov, v zdravstvu pa zaradi pomanjkanja zdravnikov in preobremenjenosti obstoječih. Skozi dogajanje smo se za informativni program sprehodili s p. dr. Petrom Rožičem.