Jože BartoljJože Bartolj
Mark GazvodaMark Gazvoda
Helena KrižnikHelena Križnik
Tanja Dominko (foto: Izidor Šček)
Tanja Dominko

Pregled domačih dogodkov

Slovenija | 29.09.2018, 15:20 Tanja Dominko

Teden, ki se je iztekel, je postregel z indijanskim poletjem, kot radi rečemo, vlada se je lotila nekaterih kadrovskih zadev, pred poslanci se je že morala zagovarjati zaradi idej o davčnih obremenitvah, njena vez z Levico še vedno ni uradno potrjena in vse manj verjetno je, da kmalu bo. Teden je bil zaznamovan tudi z godom blaženega škofa Slomška, še bolj pa z odhodom apostolskega nuncija v Republiki Sloveniji Juliusza Janusza.

Cerkev v Sloveniji

Apostolski nuncij nadškof Juliusz Janusz, ki je zaključil svoje sedemletno službovanje v Sloveniji, odhaja nazaj na rodno Poljsko. Med izzivi v prihodnosti je omenil povečanje števila duhovnih poklicev.

V slovenskem narodnem svetišču Marije Pomagaj je v tem tednu potekalo letno srečanje rektorjev in predstavnikov Marjinih narodnih svetišč Evrope. Po besedah rektorja p. Roberta Bahčiča se ga je udeležilo 18 predstavnikov evropskih Marijinih svetišč, od Anglije, preko Francije, Portugalske, Gibraltarja, do Ukrajine, Madžarske, Italije, Romunije, Slovaške, Hrvaške in Malte. Prvič se je takšnega srečanja udeležil tudi predstavnik Svetega sedeža, predsednik Papeškega sveta za novo evangelizacijo, msgr. Rino Fisichella. Na vprašanje, kakšno je sporočilo Marijinih svetišč, je poudaril, da ta predstavljajo temelje naše vere, saj po njegovih besedah ne smemo pozabiti, da »je Marija bila prva, ki je verjela. Iz njenega telesa je prišel Božji Sin. In videti Marijo, pomeni videti Njenega Sina.«

Rino Fisichella je bil navdušen nad podobo Marije Pomagaj, strinjal se je, da ima zelo materinski in mili obraz. Pohvalil je tudi Muzej jaslic.

V ponedeljek je Cerkev v Sloveniji obhajala god blaženega škofa Antona Martina Slomška, na Ponikvi pa je že v soboto potekal Slomškov dan, v nedeljo pa Slomškova nedelja. V njegovi rojstni župniji so se srečali učitelji, kateheti, vzgojitelji in starši, ki so se ob začetku šolskega in katehetskega leta priporočili svojemu zavetniku ter aktualizirali njegova dela, letos posebej pod njegovimi besedami »Bodimo prijatelji napredka k dobremu!«.

V nedeljo pa je v Trebnjem potekalo praznovanje nedelje svetniških kandidatov ljubljanske metropolije. Ob 150-letnici smrti škofa in misijonarja Friderika Ireneja Baraga je bilo letošnje praznovanje posvečeno njegovemu liku, zato so organizatorji izbrali župnijo, v kateri je odraščal.

Politika in gospodarstvo

Vlada si vsekakor ne more več zatiskati oči pred pričakovanji in grožnjami gospodarstva, ki je jasno povedalo, da če se pogoji za delo poslabšajo, lahko zaprejo in odidejo drugam. Zdaj miri gospodarstvenike prek različnih kanalov, tako na srečanjih z njimi kot na raznih dogodkih. Tudi v državnem zboru je v sredo stekla razprava o davčnih obremenitvah. Vlada sprememb ne napoveduje prej kot leta 2020, a jih brez dialoga ne bo sprejemala. Seja se je končala brez glasovanja o sklepih, saj je te zavrnil že matični odbor.

Pritisk gospodarstva se medtem krepi. Kot smo poročali, je peticijo Kluba slovenskih podjetnikov podpisalo že več kot 2.000 podjetnic, podjetnikov in podjetij, v zadnjem dnevu tudi organizacije, kot so Kmetijsko gozdarska zbornica, Slovenski podjetniški sklad, Ljubljanski univerzitetni inkubator. Skupna številka je torej že več kot 150 tisoč članov, medtem ko se je tudi državljanskih podpisov nabralo že skoraj 6.000.

Premier Marjana Šarec je za nagovor gospodarstvenikom izkoristil tudi četrtkov obisk managerskega kongresa v Portorožu. Zatrdil je, da vladi ni vseeno za gospodarstvo. "Naša vrata vam bodo vedno odprta," je naslovil menedžerje, ki so se zbrali na letnem kongresu. Za Managerja leta 2018 po izboru Združenja Manager so razglasili Boštjana Gorjupa, direktorja podjetja BSH Hišni aparati.

Vlada ima poleg tega še eno težavo, za zdaj ostaja manjšinska. Potem ko je zaradi imenovanja Damirja Črnčeca za državnega sekretarja v kabinet predsednika vlade zaškripalo v odnosih z Levico, se je to odrazilo tako, da še vedno ni podpisa parafiranega sporazuma in ga očitno še nekaj časa ne bo. Šarec vztraja pri njegovem imenovanju.

Predsednik republike Borut Pahor se je ob robu zasedanja Generalne skupščine Združenih narodov med drugim pogovarjal s predsednikom Evropske komisije Jean-Claudom Junckerjem, in sicer o nadaljnjih korakih pri implementaciji sodbe arbitražnega sodišča o poteku meje med Slovenijo in Hrvaško. Podrobnosti niso znane. Oglasili so se tudi štirje evropski poslanci iz Slovenije in v pismu pozvali predsednika Evropske komisije Jean-Clauda Junckerja, naj od Hrvaške zahteva spoštovanje in implementacijo arbitražne razsodbe.

Zunanji minister Miro Cerar, ki se je prav tako mudil v ZDA, se je med drugim sestal z madžarskim kolegom, s katerim sta govorila tudi o drugem tiru.

Policisti iz dneva v dan odkrijejo tujce, ki so nedovoljeno prestopili državno mejo. Da bi nas te številke, ne zgolj minulega tedna, ampak prvih osem mesecev letošnjega leta, morale skrbeti, meni nekdanji poslanec SDS Vinko Gorenak. Kot je opozoril za naš radio, se je število nedovoljenih prehodov v primerjavi z lanskim letom povečalo za skoraj 200 odstotkov. A Gorenaka skrbi tudi, kje so vsi tisti, ki so v Sloveniji zaprosili za mednarodno zaščito, če jih je lani 1471, jih je v osmih mesecih letos že več kot 2000, nekateri od njih pa so našo državo zapustili.

Kandidat za guvernerja Banke Slovenije Primož Dolenc se je v ponedeljek predstavil poslankam in poslancem in poudaril, da bo, če bo dobil podporo, zagotavljal stabilnost finančnega sistema in transparentno delovanje. Glede napovedanih privatizacij NLB in Abanke je za to, da država izpolni zaveze, ki jih je dala leta 2013, zlasti zato, ker sta banki pod pritiskom ukrepov Evropske komisije, ki zavirajo njuno nadaljnje poslovanje. Reviziji poslovanja Banke Slovenije, ki jo želi opraviti računsko sodišče, Dolenc ne nasprotuje. 

Predsednik države Borut Pahor ga je predlagal za guvernerja zaradi njegove strokovnosti. Kot je znano, bi mu glas namenili v SMC, SD in SNS, proti njemu pa so v Levici in SDS. V SAB in NSi se o podpori niso opredeljevali.

Vlada je razrešila direktorja Sove Zorana Klemenčiča in na položaj imenovala Rajka Kozmelja. Državna sekretarka na ministrstvu za zdravje je postala Pia Vračko, državni sekretar na ministrstvu za okolje in prostor pa Simon Zajc iz vrst SMC. Za novega šefa protokola je vlada imenovala Aleksandra Strela. Obrambni minister Karl Erjavec je napovedal, da bo v kratkem predlagal tudi novega vodjo Obveščevalno-varnostne službe ministrstva. Nova moč na obrambnem ministrstvu pa bo tudi nekdanji državni sekretar na notranjem ministrstvu Boštjan Šefic.

Vlada je imenovala pogajalsko skupino za dialog s sindikati javnega sektorja, vodil jo bo Peter Pogačar z ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. Skupina se bo sešla v prihodnjih dneh in pripravila izhodišča, v 14 dneh pa računajo na začetek resnih pogajanj s sindikati, je povedal minister za javno upravo Rudi Medved. V sindikalnih vrstah so ob imenovanju vladne pogajalske skupine optimistični.

Urad za makroekonomske analize in razvoj je občutno znižal napoved letošnje gospodarske rasti. Sloveniji za letos po novem napoveduje 4,4-odstotno realno rast BDP, potem ko je v spomladanski napovedi pričakoval 5,1-odstotno rast.

Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani naj bi v minulem desetletju več zaposlenim, predvsem takratnim dekanom in prodekanom, neupravičeno nakazala za milijon evrov izplačil. Zadevo preiskuje tožilstvo. Ena od odgovornih naj bi bila Branka Kalenić Ramšak, ki je ponudila odstop z mesta prodekanje Univerze v Ljubljani, rektor univerze Igor Papič pa ga je sprejel. Papič je kasneje dejal, da nekateri pritiskajo nanj, naj spornih izplačil ne razčiščuje.

O tem, kdo pritiska nanj, Papič ni želel govoriti. Dejal je le, da pritiskajo tisti, ki ne želijo, da se sporna izplačila obravnava na tak način. Napovedal je več ukrepov, s katerimi bi preprečili nepravilnosti v prihodnje.

Kulturni in družbeni utrinki

Slovenski matematik Bojan Mohar, redni član Inženirske akademije Slovenije, je prejemnik nagrade Kanadskega kraljevega združenja za vrhunske dosežke v matematiki. Priznanje je prejel za svoje raziskovalne rezultate na področju topološke teorije grafov, ki so dvignili teorijo na nov, višji nivo, in so pomembno vplivali na razvoj kombinatorike, teorije grafov in teoretičnega računalništva.

V Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana so v septembru prvič v tej ustanovi in tudi v Sloveniji izvedli sočasno presaditev obeh pljučnih kril. Zahteven poseg je bil prelomen po strokovni plati, obenem pa je pomenil začetek izvajanja celotnega programa presaditev pljuč v kliničnem centru.

Kdo bo novi direktor RTV Slovenija še ni znano. Programski svet namreč ni soglašal z imenovanjem Katje Šeruga, ki jo je predlagal generalni direktor Igor Kadunc. Zbrati bi morala najmanj 15 svetniških glasov podpore, dobila pa jih je 12.

Evropski poslanec iz Slovenije Lojze Peterle je prejel nagrado Evropskega združenja za pediatrično onkologijo. Tako imenovano zlato pentljo si je prislužil z delom na področju boja proti raku pri otrocih.

Posebne nagrade je vesel tudi naš alpinist Andrej Štremfelj. Na nedavnem gorniškem festivalu na Poljskem je namreč kot prvi Slovenec prejel zlati cepin za življenjsko delo.

Letošnjo Rožančevo nagrado za najboljšo esejistično zbirko so podelili Jasminu B. Frelihu za zbirko Bleda svoboda, ki je izšla pri Cankarjevi založbi.

Odmevni športni rezultati 

Judoistka Tina Trstenjak je na svetovnem prvenstvu v nedeljo osvojila tretje mesto in s tem svojo četrto zaporedno medaljo na tovrstnih tekmovanjih. V kategoriji do 63 kg je v boju za bron s končnim prijemom premagala Kubanko Maylin del Toro Carvalhos.

Slovenski kanuisti Benjamin Savšek, Luka Božič in Anže Berčič so na svetovnem prvenstvu v slalomu na divjih vodah v torek osvojili srebrno kolajno v ekipni tekmi. Zmagali so Slovaki.

Slovenija, Politika
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

p. Damjan Ristić (photo: Jaka Korenjak) p. Damjan Ristić (photo: Jaka Korenjak)

Globine: Je ateizem neke vrste vera? #videopodkast

»Razlika med ateistom in teistom je namreč ta - če je za ateista samo materialni pozitivni vzrok, je za teista potem še duhovni vzrok. Ateist živi samo v materialnem svetu, medtem ko teist živi ...