Tanja Dominko
Tanja Dominko je novinarka na Radiu Ognjišče.
Radio Ognjišče ob 25-letnici slovenske samostojnosti pripravlja več okroglih miz, na katere smo povabili ministre osamosvojitvene vlade, poslance in posameznike, ki so bili takrat aktivni.
Potem ko se je izkazalo, da se je skupina policistov novembra lani dogovorila za prometno kontrolo nad ministrom za javno upravo Koprivnikarjem, so na policiji za sedem policistov uvedli postopek izredne odpovedi zaposlitve. Sindikat policistov se z ukrepom ne strinja, o tem bo popoldne beseda tekla na novinarski konferenci. Za mnenje o zadevi smo vprašali nekdanjega direktorja policije Jožeta Romška.
Na tokratnem že 23. tradicionalnem pomladanskem postnem romanju z agencijo Quo Vadis se je približno 250 romarjev v petek, 4. marca 2016, odpravilo na pot proti Italiji. Najprej smo se ustavili v kraju Osimo, ki je cvetelo že v rimskih časih, v svojih temeljih pa ima vgrajeno mučeniško kri, »seme novih kristjanov«. V soboto smo se pustili nagovoriti v San Givoanni Rotondu, v nedeljo pa na poti domov še v Loretu.
Slovenski prostor je tudi v minulem tednu dni najbolj zaposlovala migrantska problematika. Vojska je za obvladovanje begunske krize dobila policijska pooblastila, ideje vlade o nameščanju migrantov po državi pa so sprožile proteste. Vlada je sicer določila prioritete dela za letos, čeprav ji očitajo, da še tistih, ki jih je dala ob nastopu mandata, ni izpolnila. Odmevala je tudi molitvena pobuda pred Ginekološko kliniko, ki nekatere tako zelo moti, da bi jo najraje prepovedali. V tednu, ki je bil počitniški za vzhodno polovico države, pa se ne moremo pohvaliti s kakšnimi odmevnimi športnimi rezultati, skakalna vnema je namreč na Finskem nekoliko popustila.
Zasebno šolstvo že nekaj časa buri duhove v slovenski javnosti. Ves čas se skuša ustvariti vtis, da se z njim ogroža javno šolstvo, da je za državo financiranje tega šolstva drago in da je povsem odveč in celo škodljivo posegati v kolač javnega šolstva. Še zlasti je završalo lani, ko je ustavno sodišče presodilo, da je treba javni program, ki ga izvajajo zasebne šole, v celoti financirati iz državnega proračuna. Trenutno je namreč tako, da je ta program financiran zgolj 85-odstotno. V državnem zboru je bila ustanovljena strokovna skupina, ki naj bi presodila, kako to odločbo ustavnega sodišča upoštevati v zakonu in vse bolj se zdi, da bi jo radi izigrali s pomočjo spremembe ustave.