Tanja Dominko
Tanja Dominko je novinarka na Radiu Ognjišče.
Aktualna politična situacija je razgreta skoraj toliko kot nebo. Prenočevanje je afera tega poletja in nobenega dvoma ni, da je v ozadju rušenje vlade, saj če DeSUS zapusti koalcijo, je jasno, da podpore v parlamentu ni dovolj. Strinjamo se, da je treba imeti visoke moralne standarde, a zanimivo je, da takšna praksa gostoljubja ministrom ni nobena redkost. O aktualni temi smo v oddaji »Spoznanje več, predsodek manj«, govorili z Žigom Turkom.
Virolog prof. dr. Miroslav Petrovec je predstojnik Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo, vodja laboratorija za diagnostiko virusnih infekcij ter član svetovalne skupine pri ministrstvu za zdravje. Je eden največjih strokovnjakov za koronaviruse, zato smo ga poklicali in preverili, kako ocenjuje odziv posameznikov, ki jih zaščitni ukrepi ne zanimajo, kako pojasnjuje pojav negativnih testov in kako testiranje, ki ga na inštitutu izvedejo več kot polovico.
Tako slišimo v besedilu ene slovenske ritmično duhovne skladbe in prav te besede me zasledujejo v dneh, ko spremljam dogajanje v slovenski mlakuži. Ne pustim se vznemiriti, si prigovarjam, ko poslušam o skrbi za starejše bolnike, ki jo mediji kažejo zgolj v času desnosredinske vlade. Ko poslušam o skrbi za uravnoteženost medijskega prostora v trenutku, ko se napove s strani taiste vlade popravljanje medijskega zakona. Ko poslušam o zapravljivosti vlade, kadar so ukrepi za ublažitev posledic zaradi korona krize namenjeni široki populaciji. Ko poslušam o sovražnem govoru na družbenih omrežjih, čeprav je sovražni govor na protestih mnogo hujši.
Če bodo ljudje podlegli ščuvanju, bo to pustilo usodne posledice za našo državo. Na to je v pogovoru za Radio Ognjišče opozoril klinični psiholog dr. Hubert Požarnik, ki je soustvarjal Demos in s svojimi političnimi sopotniki popeljal Slovenijo v demokratizacijo in osamosvojitev. Boji se, da se bodo konflikti ob pomanjkanju dialoga in protestih še stopnjevali. Kot je dodal, tisti, ki so jih zanetili, nimajo interesa, da bi se polegli. Pomembno je, da temu ne podležejo razumni ljudje.
»Težko me boste prepričali, da ne gre za politično policijo, da ne gre za to, da policija ni v službi državljanov, ampak v službi globoke države,« je na današnji novinarski konferenci dejal minister za notranje zadeve Aleš Hojs in javnosti sporočil, da je nepreklicno odstopil s položaja. Gre za odziv na dogajanje, povezano s kriminalističnimi preiskavami nabav zaščitne opreme, zaradi katerih so danes pridržali ministra za gospodarstvo Zdravka Počivalška. Hojs je prepričan, da je del policije osredotočen na rušenje vlade, sam pri depolitizaciji policije nima moči.