Tanja Dominko
Tanja Dominko je novinarka na Radiu Ognjišče.
Slovesnost v Kočevskem rogu je bila letos posebna. Ne le zato, ker je prvič potekala na kraju, kjer dejansko ležijo slovenske žrtve, ampak tudi zaradi besed, izrečenih s strani slovenskega vrha. Toliko pomenljivih besed, toliko želje po miru in sodelovanju, toliko čustev nismo pričakovali. Presenečen je bil tudi sogovornik v oddaji Spoznanje več, predsodek manj dr. Žiga Turk. Kot je dejal, je bila to izjemna priložnost za tlakovanje prihodnosti v sodelovanju. Pohvalil je oba govornika, tako predsednika države Boruta Pahorja kot predsednika vlade Janeza Janšo.
Generalna sekretarka Sveta Evrope Marija Pejčinović Burić je ob današnjem dnevu svobode medijev opozorila na ključno vlogo novinarskega dela za demokracijo, še posebej v časih krize, kot je zdajšnja epidemija. Medijski sektor se je razmeram hitro in učinkovito prilagodil, toda negotovost vseeno ostaja. Medtem pa v Združenju novinarjev in publicistov ugotavljajo, da je tudi v času epidemije izrazit problem pomanjkanja pluralnosti slovenskih medijev, saj so večinoma še vedno naklonjeni levici.
Danes praznujemo državni praznik, dan upora. Gre za ostanke nekdanjega režima, saj smo nekdaj na ta dan praznovali dan osvobodilne fronte. V samostojni Sloveniji praznika niso črtali, ampak mu spremenili ime v dan upora. Ta naj bi poudarjal uporništvo skozi daljše zgodovinsko obdobje, toda v zadnjih nekaj letih je praznik spet dobil obraz, kot ga je imel nekdaj. Nekdanji generalni državni tožilec Anton Drobnič je nekoč dejal, da je dan upora v resnici dan komunistične zarote, ki je Slovencem povzročila neizmerne žrtve in novo okupacijo, je dan velike prevare, je dan slovenskega razdora in praznik narodnega žalovanja. Nekaj vprašanj smo zastavili zgodovinarju dr. Jožetu Možini.
Vstopili smo v četrti teden izobraževanja na daljavo. Ministrstvo je prejšnji teden osnovnim šolam poslalo okrožnico s priporočili za preverjanje in ocenjevanje znanja v tem času. Šolarji bodo namreč počasi morali pokazati, kaj so se v tem času naučili. Pogovarjali smo se s predsednikom Združenja ravnateljev Slovenije Gregorjem Pečanom.
Končal se je drugi teden šolanja na daljavo. Medtem ko so dijaki in študenti pri svojem delu že bolj samostojni in jim tovrstno šolanje ne predstavlja takega izziva, pa so pred težjo nalogo postavljeni osnovnošolci, zlasti njihovi starši. Dodatna težava je v nekaterih družinah dostop do interneta in primerna računalniška oprema, med katero sodijo tudi tiskalniki. Anita Ogulin iz Zveze prijateljev mladine Slovenije pravi, da so hvaležni različnim donatorjem, ki so se odzvali klicu na pomoč, saj so stiske velike.