Robert Božič
Robert Božič je urednik in voditelj na Radiju Ognjišče.
Precej lastnikov kmetijskih zemljišč se na svojih parcelah sooča z dvigom bonitetnih točk in posledično tudi višjim pripisanim katastrskim dohodkom. Posebej pereče je to vprašanje na Krasu, kjer je izjemno poskočila bonitetna ocena kraških pašnikov in se je v nekaterih primerih pripisan katastrski dohodek povečal tudi za 500 %. Podobno je tudi na Ljubljanskem barju, pa tudi v širši okolici Novega mesta in še na nekaterih drugih območjih. Ob tem smo se ustavili v včerajšnji kmetijski oddaji.
»Za zagotovitev enakih pogojev za vse državljane, je bilo potrebno zagotoviti, da se podatek o boniteti za vse parcele pripiše na podlagi podatkov o tleh, klimi in reliefu, torej enotnih in strokovno preverjenih kriterijih za vsa zemljišča v Sloveniji,« spremembo podatka o boniteti kmetijskih in gozdnih zemljišč, ki se je zgodila lani jeseni, pojasnjuje Franc Ravnihar, direktor Urada za nepremičnine na Geodetski upravi Republike Slovenije.
Trg republike v Ljubljani so popoldne napolnili udeleženci shoda ljudske iniciative Glas upokojencev. S slovenskimi zastavami v rokah so med drugim zahtevali dostojne pokojnine, saj menijo, da so te njihova pravica. Med samim protestom so organizatorji, veseli nad množičnim obiskom, ocenili, da se je zbralo okrog 20.000 ljudi.
Z zaključkom januarja se za približno pol leta poslavljamo od župnije sv. Marka v Kopru, od koder smo vsak delavnik zvečer ob 19.00 prenašali sv. mašo. Od jutri naprej, pa vse do začetka postnega časa, bomo bogoslužje prenašali iz stolnice v Mariboru.
V zadnjih dneh smo v naše uredništvo prejeli nekaj klicev razburjenih lastnikov zemljišč, ki trdijo, da so v aplikaciji za Javni vpogled v opisne in grafične podatke katastra nepremičnin, za katere skrbi Geodetska uprava Republike Slovenije, opazili, da se je izjemno povečala bonitetna ocena njihovih kmetijskih zemljišč in s tem tudi pripisan Katastrski dohodek za ta zemljišča.