Robert Božič
Robert Božič je urednik in voditelj na Radiju Ognjišče.
Hanzi Mikl, ekološki kmet iz Ziljske doline, sicer direktor Koroške kmetijsko gozdarske zbornice je začuden, nad obsegom širitve območja t.i. okoljsko občutljivega trajnega travinja (OOTT) in načinom, kako se v Sloveniji uvaja območija z režimom Natura 2000. Pravi, da se v Avstriji kaj takega ne more zgoditi in pojasnjuje, da so pri njih vsi okoljski ukrepi Skupne kmetijske politike prostovoljni in se zanje kmet svobodno odloča. In zaradi tega nimajo težav z izpolnjevanjem naravovarstvenih ciljev.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski se danes mudi v Rimu, kjer se je že srečal z italijansko premierko Giorgio Meloni in s predsednikom Sergiom Mattarello. Popoldne ga je na zasebni avdienci sprejel papež Frančišek in se z njim zadržal v dolgem pogovoru.
»Vedno več je kmetij, kjer se odločijo za neposredno trženje, vendar nato hitro obstanejo na določeni ravni in ne izkoristijo v celoti vseh možnosti, ki jih ta način prodaje ponuja.«
Danes mineva 23 let, kar so na ustanovni seji zbrani izvoljeni predstavniki lastnikov kmetijskih in gozdnih zemljišč ter kmetijskih zadrug in kmetijskih podjetij ustanovili Kmetijsko gozdarsko zbornico Slovenije. Obletnica mineva v znamenju zaostrenih razmer na kmetijskem področju in razmišljanju oblasti, da bi javno službo kmetijskega svetovanja izločili iz zborničnega sistema. Koalicija pa je v parlamentarni postopek vložila predlog dopolnitev zakona o Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije, s katerim želi "iz zbornice umakniti politične funkcionarje."
»Ravno v luči ruske invazije na Ukrajino se najbolj kaže dvoumnost tega datuma v evropski zgodovini. Res je, da ga velik del lahko razume kot dan osvoboditve, kot dan, ko je bil zlomljen totalitarizem (nacionalsocializem in fašizem), ki je zahodno Evropo ogrožal, po drugi strani pa nikakor ne moremo reči, da je bil 9. maj, dan osvoboditve ali dan zmage za vzhodno polovico Evrope,« meni zgodovinar in politični analitik prof. dr. Aleš Maver.