Maja MorelaMaja Morela
Jakob ČukJakob Čuk
Marjana DebevecMarjana Debevec
Nadškof Marjan Turnšek (foto: Marjan Papež)
Nadškof Marjan Turnšek | (foto: Marjan Papež)

Jubilejno 20. vseslovensko srečanje kmetov na Ponikvi #foto #video

Kmetijstvo | 08.10.2023, 21:17 Robert Božič

»Zahvaljujemo se Ti Bog za milost dela na kmetiji. Slabo plačano in premalo cenjeno, pa vendar v svojih rokah čutiti zemljo, vonjati travniško cvetje in se prepusti zavetju gozdov, nas vedno navdaja z notranjim mirom, vero in ljubeznijo. Ljubezen je kot luč, ki obsije tistega, ki daje in tistega, ki prejema. Naj nam sveti na poti življenja!«

To je sklepna misel, ki jo je v zahvali, ob koncu slovesne svete maše, ob 20. Shodu kmetov na Ponikvi, pri blaženem Antonu Martinu Slomšku, zavetniku slovenskih kmetic in kmetov, slovenskega kmetijstva in kmetijskega slovstva povedal kmet Jože Lenko.

Nadškof Turnšek: »Vi ste neposredno priča čudežu Zemlje!«

Opoldansko sv. mašo, je ob somaševanju prisotnih duhovnikov daroval nadškof Marjan Turnšek. Ta je v pridigi orisal odnos Antona M. Slomška do kmečkega stanu, ki se ga, tudi kot škof ni nikoli sramoval.

»Slomšek je hkrati kmet in duhovnik, a najprej kmet, nato duhovnik,« je opozoril nadškof Turnšek in dodal, da je občudoval in zelo spoštoval tudi Zemljo in njene darove, »ki jih s pomočjo kmetove roke daje vsako jesen.«

polna cerkev na Ponikvi. Mnogi so sv. mašo spremljali tudi pred cerkvijo.
polna cerkev na Ponikvi. Mnogi so sv. mašo spremljali tudi pred cerkvijo. © Marjan Papež

Nato pa je vse zbrane opozoril na povezanost kmečkega in duhovniškega:»Vi ste neposredno priča čudeža Zemlje, ko iz materije, ki je od spomladi do jeseni v zemlji in zraku in soncu in vodi, nastane hrana za naše telo... Duhovnik z verniki pa je priča čudeža, ko kruh in vino, ki ga pridela kmet postaneta Kristusovo telo in kri. Drugega čudeža ni brez prvega. Sreče in polnosti člooveškega življenja pa ni brez drugega čudeža.«

Geza Filo: »Če se prepustimo malodušju, bi to bilo malomarno in neodgovorno od nas.«

Pri bogoslužju je sodeloval tudi evangeličanski duhovnik Geza Filo. Ta je v nagovoru posebej poudaril:»Slovenske kmetice in kmetje živite s svojo vero za svojo domovino, za svoj jezik in narod, in tako je tudi prav. Za vse to moramo biti hvaležni našim prednikom, ki so vam vlili ljubezen do domače slovenske zemlje, spoštljivega odnosa do ljudi in narave. V tem duhu ostanite povezani tudi v prihodnje.«

Župnijska cerkev na Ponikvi
Župnijska cerkev na Ponikvi © Marjan Papež

»V miru pridelovati naš vsakdanji kruh, ga jesti in deliti z drugimi, to je nekaj, kar nima alternative. In narod, ki to spozna ima svojo prihodnost. Prihodnost, ki je povezana z domačo grudo in njenimi žlahtnimi darovi.«

Zbrani kmetje in kmetice
Zbrani kmetje in kmetice © Marjan Papež

Geza Filo je nagovor sklenil z mislijo: »Nujno je, da je glas kmetov slišan in vključen v razprave o naših sedanjih in prihodnjih izzivih, kajti smo v času, ko se zdi, da utegnemo svojim zanamcem zapustiti slabšo dediščino od tiste, ki so nam jo zapustili naši predniki. Oni so nam vlili ljubezen do vere in do domače slovenske zemlje. Če se prepustimo malodušju in bi se to zares zgodilo, bi to bilo malomarno in neodgovorno od nas. Danes niso lahki časi, nihče ne pravi, da jih bomo z lahkoto rešili v prid velike večine pridnih in poštenih ljudi, a trdno sem prepričan, da se bo to zgodilo. To nas uči tudi naša krščanska vera, ki nam daje upanje in jubezenen do zaupane nam zemlje, da jo obdelujemo in pridno čuvamo tako, kot nas uči Božja beseda o zaupanem nam starstvu. Če bomo pri svojem delu še naprej ravnali kot skrbni in odgovorni gospodarji v službi bližnjemu, bo tudi "naša mladost" na kmetiji bolj zanimiva in naše delo bo blagoslovljeno.«

Tudi letošnji shod zaznamovala hvaležnost

To se je še posebej izrazilo na začetku darovanja, ko so simbolične darove na oltar prinašali: kmetica Marjana Deželak kruh, vinska kraljica Maja Pečarič vino, medena kraljica Tadeja Vidmar med, mlečna kraljica Alina Zupanc mleko, Leonida Kropf vino, hmeljska princesa Špela Razboršek in starešina Ciril Terglav hmelj, kraljica jabolk Alja Hadner jabolka, Monika Narat 12. vinska kraljica sv. Helene in Milenko Tanšek vino, Milan in Majda Štih iz Kobarida salamo, sir in vino, mlada kmetica Špela Sedmak iz Ilirske Bistrice in dijaki ŠC Šentjur.

Kraljice in princesa
Kraljice in princesa © Marjan Papež

Letošnji shod kmetov je sicer potekal pod geslom »Besede mičejo, zgledi vlečejo«. Organizatorji so s tem želeli posebej opozoriti na pomen povezanosti in sodelovanja.

Jubilejna spominska fotografija 20. shoda kmetov pri blaženem Antonu Martinu Slomšku, zavetniku slovenskih kmetic in kmetov, slovenskega kmetijstva in kmetijskega slovstva
Jubilejna spominska fotografija 20. shoda kmetov pri blaženem Antonu Martinu Slomšku, zavetniku slovenskih kmetic in kmetov, slovenskega kmetijstva in kmetijskega slovstva © Marjan Papež

Slavnostna akademija na Slomu

Po sveti maši se je srečanje nadaljevalo s slavnostno akademijo pred Slomškovo rojstno hišo, kjer je vse zbrane s svojim nastopom, na sebi lasten način nagovoril, spodbudil k razmišljanju in tudi nasmejal igralec Gregor Čušin.

Gregor Čušin navdušil s svojo interpretacijo svetopisemskih dogodkov in s kmetijstvom povezanih svetnikov
Gregor Čušin navdušil s svojo interpretacijo svetopisemskih dogodkov in s kmetijstvom povezanih svetnikov © Marjan Papež

»Ker Boga v molitvi Oče naš tikamo, sem se tudi jaz odločil, da bom s svetniki na ti,« je za uvod povedal Čušin. Nato je predstavil ozadje spora med Kajnom in Abelom, pogovoril se je z zavetnikom vinogradnikov svetim Urbanom, za katerega se ne ve točno, ali sta bila dva ali samo eden, in osvetlil nekaj bistvenih potez blaženega Slomška in njegovo 'rivalstvo' s Prešernom.

Zbrane je nagovoril tudi mladi kmet Primož Pevec. »Izzivov za mlade je ogromno. Najprej ustvariti družino, brez te ni prihodnosti. Na kmetijah so več-generacijske družine, kjer se prenaša znanje, gradi se potrpljenje in strpnost. Kmetij je vse manj, zato smo za politike manj zanimivi. Kmetje se bomo trudili za svoj obstoj, za to, da bo slišan naš glas, in verjamem, da naš čas še prihaja,« je z optimizmom zaključil Pevec.

Pogled na svorišče pred slomškovo rojstno hišo
Pogled na svorišče pred slomškovo rojstno hišo © Marjan Papež

Več o srečanju boste slišali v prihodnji nedeljski kmetijski oddaji.

Kmetijstvo
Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.