Petra Stopar
Petra Stopar je novinarka Radia Ognjišče.
Pred skorajšnjim 22. oktobrom je vse državljane in še posebej katoličane k udeležbi na volitvah povabila Slovenska škofovska konferenca. Kot je zapisal predsednik Komisije Pravičnost in mir nadškof Stanislav Zore, so veseli, da je na letošnjih volitvah možno izbirati med kandidati z zelo različnimi pogledi na sedanjost in prihodnost Slovenije, kar prispeva k demokratičnosti in pluralnosti političnega prostora.
Zmagovalka parlamentarnih volitev v Avstriji je ljudska stranka z 31-letnim predsednikom Sebastianom Kurzem, ki je neuradno novi kancler. Za zdaj še ni jasno, ali se Avstriji obeta nadaljevanje velike koalicije ali bo Kurz v vlado povabil svobodnjake. Končni izid volitev bo znan v četrtek, ko bodo prešteli še vse po pošti poslane glasovnice.
Verske, še posebej krščanske manjšine v Iraku, so izrazile razočaranje in žalost nad pomanjkljivimi prizadevanji Organizacije Združenih narodov (OZN) pri obnovi šol v dolini Ninive. Kot je znano, je iraške kristjane s tega območja pred tremi leti nasilno pregnala skrajna Islamska država, ki je na infrastrukturi pustila pravo opustošenje. Čeprav v OZN poročajo o napredku pri obnovi Niniv in Mosula, pa tega v resničnem življenju ni opaziti, navaja katoliški portal Crux.
ZDA se umikajo iz Organizacije Združenih narodov za izobraževanje, znanost in kulturo (Unesco). V Združenih narodih to potezo globoko obžalujejo. Umik je napovedal tudi Izrael.
Nemška vlada je še za pol leta podaljšala nadzor na meji z Avstrijo in na letalskih povezavah iz Grčije. Podobno je nato nadzor podaljšala tudi Danska. Sedanji nadzor na notranjih schengenskih mejah, uveden na podlagi migracijskih tveganj, bi se sicer v skladu s pravili moral izteči čez mesec dni. Na slovenskem notranjem ministrstvu današnje odločitve Berlina ne komentirajo, znano pa je, da Slovenija podaljševanju nadzora v schengnu nasprotuje. To je sporočila tudi evropskemu komisarju za migracije, notranje zadeve in državljanstvo, ki se je predvčerajšnjim mudil v Ljubljani.