Blaž LesnikBlaž Lesnik
Andrej NovljanAndrej Novljan
Petra StoparPetra Stopar

Mirjam Judež

Mirjam Judež skrbi, da nekatere zanimive oddaje lahko tudi preberete.

  • Kruha ne naredi moka, ampak roka (photo: Franzi Meyer / Unsplash)
    20.11.2023, 14:59

    Najpomembnejša sestavina, ki kruh naredi odličen, je čas!

    V Svetovalnici smo si dan pred tradicionalnim slovenskim zajtrkom privoščili kruh za zajtrk, ki nas bo popeljal v super dan. Tak je namreč letošnji slogan, ki kruhu kot temeljni sestavini zajtrka posveča posebno pozornost. Kako se je včasih peklo in kaj je v postopku priprave kruha ključno, da je kruh lažje prebavljiv? Z nami je bil mojster peke kruha Jože Senegačnik, ki nas je razvadil, da radia nikdar ne obišče praznih rok. S seboj vedno prinese sveže spečen dišeč kruh. Tokrat čebulnega, z dodatkom ocvrte (kupljene) čebule in provansalskih zelišč. Z njim se je pogovarjal Blaž Lesnik, ki se občasno tudi sam loti peke kruha.

  •  (photo: Marija Poklukar)
    15.11.2023, 15:58

    Bi odstopili štiri kvadratne metre doma?

    V pogovoru smo se ozrli proti koncu leta, ko se bo v Ljubljani od 28. decembra do 1. januarja odvilo že 46. evropsko taizejsko srečanje mladih. Organizatorji vabijo vse, ne le Ljubljančane, da se pridružite srečanju. Še posebej toplo pa bi koordinatorji povabili Ljubljančane in okoličane, da v času srečanja dvema romarjema odstopijo 4 m2 svojega doma, jima ponudijo skromen zajtrk in novoletno kosilo. Naša sogovornika sta bila Tilen Čebulj in Eva Jocif iz Katoliške mladine. Z njima se je pogovarjal Blaž Lesnik.

  • Dr. Uroš Perko zna začiniti oddaje z direktno besedo brez olepševanja (photo: Izidor Šček)
    26.10.2023, 13:49

    Dr. Uroš Perko: Če se požvižga na šolo, naj gre delat. Čisto enostavno!

    V oddaji Za življenje je bil z nami psihoterapevt Uroš Perko, ki se je z voditeljico Matejo Subotičanec v prvem delu oddaje ustavil ob nedavnih poplavah. Krizne situacije lahko vplivajo na družinsko življenje: nekateri se prepirajo, medtem ko se drugi še bolj povežejo. Pomembno je ukrepanje in iskanje notranje moči v takšnih situacijah, poleg tega pa imajo skupnost in medsebojna pomoč pomembno vlogo pri ohranjanju moči, upanja in smisla. Ključno je ohraniti človečnost tudi v težkih časih. Če vas zanima ta del pogovora, boste poslušali prvih 20 minut oddaje, ki jih v spodnjem zapisu ni. V drugem delu pa sta govorila o zapletenosti odnosov med najstniki in starši, še posebej, če so odnosi med starši že napeti. Starši morajo najstnikom omogočiti svobodo, vendar tudi ukrepati, kadar se ne obnašajo primerno. Pomembno je, da se najstniki zavedajo odgovornosti za svoja dejanja, ko dosežejo določeno starost. Skupaj moramo iskati rešitve za težave, s katerimi se spopadajo: upiranje, neupoštevanje pravil in nespoštovanje doma. Tudi moderne tehnologije vplivajo na način razmišljanja najstnikov, kar lahko povzroči težave. Vloga odraslih, še posebej mam, je zelo pomembna pri usmerjanju pozornosti stran od tehnologije in k ustvarjanju močnejšega odnosa med staršem in otrokom.

  • Zamenjava spola pogosto ne uspe po pričakovanjih, ko uspe, je svetovni splet poln samohvale. Neuspelih preobrazb/zgodb pa ni veliko, saj je tendenca spleta, družbenih omrežij, da se vse prikazuje čim bolj popolno ... (photo: Pinterest.fr)
    24.10.2023, 12:53

    Vse več mladih misli, da bo sprememba spola rešila njihove težave. Jih bo res?

    Vse več mladih deklet trpi zaradi nizke samopodobe, občutka osamljenosti in težav s sprejemanjem svojega telesa. Vpliv ideologije spola jim sporoča, da je rešitev prehod v drugi spol. A to nikakor ne drži. V zadnjih letih se število tistih, ki se odločijo za spremembo spola, povečuje, medtem ko pojavnost anoreksije pada. Ideologija je lahko vplivala na to, da pacienti z motnjami hranjenja in nizko samopodobo dobijo napačno diagnozo spolne disforije. Zdravniki ne raziščejo dovolj pacientovega ozadja, ne trudijo se iskati pravega razloga za nezadovoljstvo in stiske mladih. Ko pride ranljiva najstnica na kliniko za spol, dobi od zdravnika le potrditev samodiagnoze … Zgodb, v katerih najstniki opisujejo stisko glede sprejemanja svojega spola, je vse več in presenetljivo podobne so si: gre za najstnike z nizko samopodobo, osamljene, ne sprejemajo ali težko sprejmejo svoje razvijajoče se telo, imajo občutek, da nikamor ne pripadajo. To je sicer nekaj običajnega za mladostnike. A družbena omrežja jih prepričujejo, da za vsemi temi občutki stoji ena rešitev: prehod v drugi spol. O zgodbah otrok, ki svojo odločitev obžalujejo, in nevarnostih ideologije spola smo se pogovarjali s strokovnjakinjo s tega področja Mojco Belcl Magdič. Pretresljiv pogovor je vodila Marjana Debevec.

  • Prebivalci hitijo s sanacijo in osuševanjem poplavljenih prostorov. Črna na Koroškem. (photo: Izidor Šček)
    20.10.2023, 12:23

    AKCIJA: Z dobrodelnostjo se vračamo na poplavljena območja

    Pred jutrišnjim obiskom v avgustovskih poplavah prizadetih območij smo v Svetovalnici spregovorili o tem, kakšna je slika na terenu in kako so se spremenile potrebe prebivalcev na Koroškem, Savinjski, Poljanski dolini in drugod, kjer so svoj pečat pustile hudourniške vode. Karitas je že prvi dan nudil osnovne potrebščine, sedaj pa se osredotoča tudi na čustveno podporo. Potrebni so prostovoljci za pomoč pri težjih opravilih in strokovnjaki za popravila hiš. Jutri bo potekala še ena dobrodelna akcija zbiranja sredstev za obnovo in zagotavljanje pravične pomoči, pod katero se podpisujemo Radio Ognjišče, Karitas in številni naši poslušalci.