Mateja Feltrin Novljan
Mateja F. Novljan je voditeljica na Radiju Ognjišče.
V sobotni oddaji Za življenje, za danes in za jutri je duhovnik dr. Karel Gržan razmišljal o svetem letu usmiljenja, ki ga bomo začeli v začetku decembra. Kot se sklanja Bog k našemu življenju, prav tako smo tudi mi notranje poklicani, da se ne zapuščamo v stiskah. Begunci in toliki trpeči so pred svetim letom usmiljenja še poseben izziv. Krščanstvo je namreč vera božjega usmiljenja … „Gre za pretresljivo veličino krščanstva, ki mora pretresti našo sebičnost in nas napotiti k ljubeči sklonjenosti – naklonjenosti najprej do naših najbližjih, potem pa seveda tudi do ostalih h katerim nas kliče Ljubezen,“ poudarja dr. Gržan.
V prijetni dnevni sobi, ki ima dušo in govori sama po sebi, je nastala oddaja Naš gost, v kateri smo predstavili Ano Florjančič iz Škofje Loke. Ločani jo dobro poznajo, predvsem če so radi zahajali v knjižnico. Dobršen del svojega poklicnega življenja preživela v knjižnici Ivana Tavčarja v Škofji Loki, a tudi potem, ko se je upokojila, je vez s knjigami, ki so poleg moža in družine njena velika ljubezen, obdržala. O knjigah, knjižnicah, bralcih in družini, ki je zelo aktivna v župniji Stara Loka, smo se pogovarjali. Ana Florjančič je s knjigo pravzaprav rasla. Še danes se spominja, kako je že v predšolski dobi skupaj s starejšo sestro zahajala v knjižnico v Vipavo: „Tudi v osnovni šoli sem rada obiskovala knjižnico, čeprav so bile bolj skromne in jih ne moremo primerjati z današnjimi. Ko sem prišla na učiteljišče, sem tam imela srečo, da sem zašla v mestno knjižnico Tolmin, ki je bila bogata in lepo urejena in imela je čudovito knjižničarko, ki se sedaj živi, stara je krepko čez 80 let. Ona mi je privzgojila ljubezen do knjig in knjižnice. Videla je mojo pripravljenost in zanimanje. Povabila me je, da sem ji občasno pomagala pri opremi knjig. Če sem le mogla, sem šla tja in se tega dela tako privadila, da so me še profesorji prosili, da sem potem uredila njihovo knjižnico na učiteljišču in občasno sposojala knjige.“
V oddaji Naš gost smo spoznali zakonca, ki si na več načinov prizadevata, da bi bili Slovenci finančno bolj pismeni. Živita in širita zlata pravila, ki temeljijo na prvem: Zapravi manj, kot zaslužiš. Spregovorila sta vsak o svoji in seveda tudi skupni življenjski poti, ki dokazuje, da finance res niso suhoparne številke, ampak so zgodbe. V naši družbi sta bila neodvisna osebna finančna svetovalca, ki sta gosta naših kratkih rubrik Cent na cent – Ana in Mitja Vezovišek.
V kulinariki bi rekli: sladko-kisla kombinacija, mi pa smo oddajo pripravili kot hudomušno-resno. Ob koncu počitnic je prav, da se nasmejimo in pred začetkom novega šolskega leta vzamemo v premislek vir moči za napore, ki so pred nami. Med velikim in malim šmarnom še prav posebej misel na našo zavetnico, ki ji Slovenci rečemo kar: Marija pomagaj. Duhovnik dr. Karel Gržan je avtor mnogih knjig, zelo rad piše humoreske. V njih resnične prigode svojega življenja začini s humorjem in jim vtke nauk. Tako je tudi v humoreski Osji ples, ki smo jo prebrali ob začetku naše oddaje. „Upam, da se boste ob tej zgodbi, ki je v osnovi resnična, z rahlo dodelavo za več dobre volje, nasmejali. Smeh ima izjemne terapevtske učinke, zato ponujam terapijo na svoj račun,“ je ob začetku dejal dr. Karel Gržan.
Revščina – že dolga nas ta beseda ne spomni na temnopolte otroške obraze Afrike, ampak na solzne oči ljudi, ki lahko živijo prav blizu nas. Sicer pa ne mine ura nikakršnega programa, da ne bi vmes slišali oglasa oziroma prošnje za zbiranje sredstev za zvezke in šolske potrebščine. Na poštah, v trgovinah in še kje drugje so košare oziroma prostori, kjer lahko pustimo kakšno dobrino. Ob vsem tem se skoraj v vsakem prikrade vprašanje, nekje zadaj: pa je res toliko revnih?