Marta Jerebič
Marta Jerebič je novinarka informativnega programa Radia Ognjišče.
Papež Frančišek je kot običajno na povratnem letu iz Mehike v Rim odgovarjal na vprašanja novinarjev. Spregovoril je o srečanju s patriarhom Kirilom, v odziv na ameriškega predsedniškega kandidata Donalda Trumpa, ki je kampanjo začel z napovedjo izgona milijonov nezakonitih priseljencev iz ZDA, je dejal, da kdor, ki misli le na gradnjo zidov, ne pa na gradnjo mostov, ni kristjan. O virusu zika je dejal, da splav ni manjše zlo, ampak zločin, pomeni odstraniti nekoga, da rešiš drugega. Tako dela mafija. Pedofilski duhovniki po njegovih besedah 'požrejo' otroka in ga s satanističnim žrtvovanjem uničijo. O dopisovanju Janeza Pavla II. s poljsko-ameriško filozofinjo Anno-Tereso Tymieniecko pa je dejal, da papež potrebuje prijateljstvo in nasvete žensk, ki na stvari gledajo drugače kot moški. "Prijateljstvo ni greh. Greh je ljubezenska zveza z žensko, ki ni tvoja žena.« Povedal je tudi, da so njegove sanje obiskati Kitajsko.
Katoliški škofje v Sveti deželi trenutni položaj Palestincev ocenjujejo kot »nečloveški«. Škofovska komisija Pravičnost in mir je v luči novega vala nasilja, ki je preplavil Sveto deželo, zapisala, da v položaju, ki se je ustavil na mestu in vse naokoli seje smrt, niti za Izraelce niti za Palestince ni videti »žarka upanja«. To bi lahko privedlo do nove intifade, v kateri bi se Palestinci iz obupa zaradi življenja, polnega frustracij, poniževanj in negotovosti pognali v smrt.
V svetovnih, pa tudi slovenskih medijih je minule dni odmevala novica o tem, da naj bi v Vatikanu nove škofe poučevali, da ni njihova dolžnost prijaviti obtožb o spolnih zlorabah otrok policiji, ampak naj obtožbe obravnavajo interno. Papeška komisija za zaščito mladoletnih je to odločno zavrnila. Njen predsednik, kardinal Sean O'Malley, je v izjavi zapisal, da imajo škofje moralno in etično odgovornost, da prijavijo sume zlorab civilnim oblastem. V zgodbo se je podrobno poglobil spletni portal iskreni.net.
Papež Frančišek se je z obiska v Mehiki že vrnil domov v Vatikan. Če povzamemo njegovo potovanje po tej srednjeameriški državi, lahko rečemo, da je obiskal obrobja, na katerih je pozival odgovorne, naj prenehajo z izključevanjem in izkoriščanjem ljudi.
Zgodovinsko srečanje med papežem Frančiškom in voditeljem Ruske pravoslavne Cerkve je terapevtsko tako za pravoslavne kot katoličane, meni dosedanji nuncij v Rusiji, nadškof Ivan Jurkovič, ki ga je papež pred dnevi imenoval za predstavnika Svetega sedeža pri Uradih Združenih narodov v Ženevi.