Marta Jerebič
Marta Jerebič je novinarka informativnega programa Radia Ognjišče.
Prefekt novega vatikanskega Dikasterija za laike, družino in življenje, Američan Kevin Farrell, je vesel novega izziva. Ameriška jezuitska revija America ob tem piše, da je Frančišek izbral škofa Farrella, ker je znan kot pastir 'z vonjem po ovcah', ki je zadnjih 14 let zavzeto služil kot škof in že dolgo priganja k večji udeleženosti laikov v življenju Cerkve, sobratje v škofovski službi pa ga občudujejo kot človeka dialoga. Zaznamujeta ga preudarnost in pogum, pokazal pa je tudi precejšnjo izkušenost kot voditelj škofije Dallas, ki ima več kot milijon vernikov in proračun v višini 25 milijonov ameriških dolarjev.
Papež je 15. avgusta ustanovil nov Dikasterij za laike, družino in življenje, za njegovega prefekta pa imenoval škofa iz Dallasa v ZDA, Kevina Josepha Farrella, ki je po rodu z Irske.
Papež Frančišek bo popoldne v avdienco sprejel francoskega predsednika Françoisa Hollanda. To bo zasebni obisk, je sporočil vatikanski tiskovni predstavnik Greg Burke.
Papež Frančišek je pri splošni avdienci govoril o usmiljenju kot orodju občestva, kar je navezal na čudež o pomnožitvi kruha. Jezus je učencem pokazal, kako je pet hlebov in dve ribi z močjo vere in molitve mogoče razdeliti med pet tisoč mož. Blagoslovil je hrano, razlomil hlebe in jih dal učencem, učenci pa množicam. Kot je pojasnil papež, Gospod gre naproti potrebam ljudi, a hkrati želi, da tudi vsak izmed nas konkretno sodeluje pri njegovem sočutju.
V Ženevi so v ponedeljek razkrili še nekaj podrobnosti o velikem ekumenskem spominu na reformacijo oktobra na Švedskem. Slovesnosti, katerih sogostitelj bo papež Frančišek, bodo uvod v praznično in spominsko leto 2017 ob 500. obletnici, ko je Luter 31. oktobra 1517 v Wittenbergu razglasil svoje teze. Geslo programa 31. oktobra v Lundu in Malmöju bo Od konflikta k skupnosti – povezani v upanju.