Marta Jerebič
Marta Jerebič je novinarka informativnega programa Radia Ognjišče.
Tajnik Papeškega sveta za medverski dialog je nedavno obiskal univerzo Al-Azhar v Kairu, ki velja za najuglednejšo teološko šolo sunitskega islama. Predal je pismo, v katerem Vatikan velikega imama te univerze vabi na srečanje s papežem. V medijih se kot datum pojavlja že 19. marec, čeprav Vatikan tega datuma še ni potrdil. Univerza je pogovore s Svetim sedežem prekinila januarja 2011, potem ko je Benedikt XVI. ob napadih na koptske kristjane v Aleksandiriji dejal, da bi morala egiptovska vlada sprejeti učinkovite ukrepe za zaščito verskih manjšin. Kairo je te besede interpretiral kot politično vmešavanje, vlada je odpoklicala veleposlanika pri Svetem sedežu, univerza pa je prekinila dialog z Svetim sedežem in kot razlog navedla še papežev govor v Regensburgu. Vabilo imamu na srečanje s papežem je tako poskus, da bi znova vzpostavili dialog s sunitskim islamom.
Ko je Islamska država leta 2014 prevzela nadzor nad sirskim mestom Raka, je na tisoče ljudi zapustilo svoje domove. Sirski kristjan v zgodnjih 20-ih, John, je v mestu preživel leto in pol, nato pa pobegnil. Njegovo zgodbo povzema Domovina, časopis portala iskreni.net, spregovoril pa je o življenju kristjana v prestolnici Islamske države, uničevanju cerkva, tedenskih usmrtitvah in plačevanju davka.
Papež Frančišek je pri današnji splošni avdienci nadaljeval niz katehez o usmiljenju v Svetem pismu. Spregovoril je o tem, kako je kralj Aháb želel kupiti vinograd od Nabóta, a je slednji prodajo zavrnil. Kraljeva žena pa je s spletkami dosegla, da je bil Nabót kamnan in je umrl. Tako se je kralj lahko polastil vinograda. A Bog je večji od človeških podlosti in umazanih iger. V svojem usmiljenju pošlje preroka Elija, ki pomaga, da se kralj Aháb spreobrne in prosi odpuščanja. Rana umora nedolžnega človeka sicer ostaja, a tudi tu usmiljenje lahko ozdravi rane in spreminja zgodovino, je dejal papež, ki je poudaril, da je Jezus Kristus pravi kralj, a s povsem drugačno oblastjo. Ni kralj, ki ubija, ampak nasprotno daje življenje.
Rim bo prihodnji teden gostil stalni sinod Ukrajinske grškokatoliške Cerkve. Škofe bo v avdienco sprejel tudi papež Frančišek, je povedal višji nadškof Ukrajinske grškokatoliške Cerkve Svjatoslav Ševčuk.
Papeški svet Cor Unum jutri in v petek pripravlja mednarodno konferenco z naslovom Ljubezen nikoli ne mine. Perspektive deset let po okrožnici Deus caritas est – Bog je ljubezen. Dvodnevni dogodek je umeščen v program jubilejnega leta usmiljenja. Namenjen je poglobitvi teoloških in pastoralnih vidikov okrožnice Benedikta XVI., ki bodo postavljeni v kontekst današnjega sveta, predvsem pa v odnos s karitativnim delom Cerkve.