Marta Jerebič
Marta Jerebič je novinarka informativnega programa Radia Ognjišče.
Slovenski škofje so objavili navodila za obhajanje letošnjih velikonočnih praznikov. Zaradi epidemije koronavirusa bodo vsi obredi potekali brez navzočnosti ljudstva. Na cvetno nedeljo lahko sami blagoslovimo zelenje, na veliko soboto bo veljaven blagoslov jedil po televiziji oz. radiu, lahko bomo po obrazcu tudi sami blagoslovili jedila. Kar zadeva spoved, pa še ne veljajo pogoji za skupno odvezo. Navodila je na kratko za Radio Ognjišče predstavil generalni tajnik Slovenske škofovske konference, p. dr. Tadej Strehovec.
Slovenski škofje so imeli danes videokonferenco, na kateri so odločili, da bodo z namenom zagotavljanja zdravja in preprečevanja širjenja epidemije še naprej odpovedane vse sv. maše z udeležbo ljudstva in župnijski verouk. Zato so potrdili posebna navodila glede obredov in spovedovanja v velikem tednu. Javno bodo objavljena predvidoma jutri. Kako pa bo z birmami?
Pandemija koronavirusa močno kroji versko življenje po vsem svetu. O tem smo se v oddaji Iz življenja vesoljne Cerkve pogovarjali z duhovnikom Sebastijanom Valentanom, ki je na doktorskem študiju v Rimu. Vprašali smo ga, kako bo potekala letošnja velika noč v Vatikanu. Ali lahko od papeža pričakujemo kakšno presenečenje?
Predsednik Slovenske škofovske konference, ljubljanski nadškof Stanislav Zore, je v nagovoru prebivalce Slovenije pozval, naj ne zapademo malodušju in žalosti. Ne smemo iskati krivcev, temveč spoznati, da smo bratje in sestre. Videti moramo tudi vsa znamenja upanja, je dejal. Posvaril je tudi pred izključevanjem. »Seveda moramo poskrbeti za vse potrebne ukrepe, da se okužba ne bi širila. Nikakor pa ne smejo v izolacijo naša srca, ne sme v karanteno naša ljubezen, ne sme v osamo naše sočutje.«
Apostolska penitenciarija je danes izdala odlok o popolnem odpustku. Tega lahko prejmejo bolniki s koronavirusom, zdravstveni delavci, družinski člani in vsi drugi, ki molijo zanje. Penitenciarija v spremnem besedilu opominja tudi na možnost skupinske odveze. Papež je sicer že pri jutranji maši govoril o tem, kako živeti ta post, ko pred veliko nočjo ni mogoče niti k spovedi.