Nataša LičenNataša Ličen
Andrej JermanAndrej Jerman
Meta PotočnikMeta Potočnik
Nadškof Ivan Jurkovič (foto: Rok Mihevc)
Nadškof Ivan Jurkovič | (foto: Rok Mihevc)

Nadškof Jurkovič: V boju proti covidu-19 sodelujejo vsi, razen farmacevtske industrije

Slovenija | 06.09.2020, 09:40 Marta Jerebič

Gost oddaje Iz življenja vesoljne Cerkve je bil vatikanski predstavnik pri uradih Združenih narodov v Ženevi, nadškof Ivan Jurkovič. Komentiral je več aktualnih tem, od tekme za cepivo proti covidu-19 do migracij in dronov.

Pandemija novega koronavirusa je spremenila tudi delo diplomatov. Urad nadškofa Ivana Jurkoviča, ki je po izobrazbi napol računalničar, se je hitro lahko prilagodil novim razmeram: »Po mojem imamo najbolj avtomatiziran urad, kar jih ima Sveti sedež po svetu.«

Združeni narodi imajo urade v New Yorku, a večina jih je v Ženevi. Tam je tudi sedež Svetovne zdravstvene organizacije. ZDA nameravajo iz nje istopiti, zaradi česar je Vatikan zaskrbljen. »Brez Združenih držav Amerike ni pravega mednarodnega življenja, veste. Odločitev, da ZDA izstopijo iz organizacije, je oslabilo to organizacijo. Tu so tudi veliki denarji ...«

Nadškof Jurkovič, ki je pred leti kot nuncij deloval v Rusiji, je komentiral tudi tekmo iskanja cepiva proti covidu-19, ki ga je Rusija registrirala kot prva. Pojasnil je, da ta država v preteklosti nima posebnih dosežkov v farmaciji, zato je tudi takoj pograbila vse, kar so proizvedli slovenski farmacevti. »Sveti sedež in papež imajo jasno pozicijo, da mora biti cepivo dostopno za vse. Vendar je najbolj žalostno to, da pri covidu sodelujejo vse organizacije, vse inštitucije, policija, prevozniki, vsi ... farmacevtska industrija pa nič, ker vsak skriva zase.«

Pandemija novega koronavirusa je socialno razslojevanje še povečala. »Stvar je, da ljudje po svetu živijo slabo. Jaz sem si vedno predstavljal tako – približno 30 odstotkov slabo, 20 odstotkov malce boljše ... vendar ne ... 70 odstotkov ljudi živi zelo slabo.«

Pogovoru lahko prisluhnete tukaj.

Slovenija, Svet
Škof Jamnik je varovance doma za ostarele obiskal tudi po sobah (photo: župnija Štepanja vas) Škof Jamnik je varovance doma za ostarele obiskal tudi po sobah (photo: župnija Štepanja vas)

Sveti večer v Ljubhospicu in v domu za ostarele

Na sveti večer je škof Jamnik maševal v domu starejših v Štepanji vasi. Ob 20. uri pa je bila polnočnica v hospicu v Ljubljani, kjer ekipa zaposlenih in prostovoljcev oblikuje lepo praznovanje za ...

Družina zbrana ob jaslicah kot jo vidi umetna inteligenca (photo: Chatgpt) Družina zbrana ob jaslicah kot jo vidi umetna inteligenca (photo: Chatgpt)

Takega večera mnogi narodi ne poznajo

Pred nami je prvi sveti večer. Podoben je drugim večerom, a vseeno je zelo drugačen. Je večer, ko se že veselimo jutrišnjega praznika – rojstva Jezusa Kristusa. Stara slovenska navada je, da nocoj ...

Naš gost - Arif Polikarp Sulejmanovič (photo: ARO) Naš gost - Arif Polikarp Sulejmanovič (photo: ARO)

Drži me za roko, ko bom odhajala

Našega decembrskega gosta in letošnjega jubilanta, ki mu tako na videz kot po živahnosti duha zlahka prisodimo četrtino let manj, že od majhnih nog spremlja sprejemanje različnosti in Božjih ...

Matic Vidic (photo: Rok Mihevc) Matic Vidic (photo: Rok Mihevc)

Odpreti svojo "štalo" je najlepše darilo za božič

Četrta adventna sveča že gori, kar pomeni, da se božični čas počasi bliža. Z vsakim prižigom sveče v adventnem vencu, se vedno bolj zavedamo, da je božič tik pred vrati. Ta čas naj bi bil obdobje ...

Mateja Mazgan Senegačnik se je tudi letos udeležila projekta Spust Božičkov s pediatrije (photo: PixaBay) Mateja Mazgan Senegačnik se je tudi letos udeležila projekta Spust Božičkov s pediatrije (photo: PixaBay)

Ko v Božičkovi preobleki plezam po pediatriji

Mateja Mazgan Senegačnik je svetovna popotnica. Odmevni so bili njeni opisi potovanj z babico, zdaj pa ji lahko že nekaj let sledimo na blogu, kjer opisuje izlete in doživetja primerna za družine. ...