Marjana Debevec
Marjana Debevec je novinarka na Radiu Ognjišče.
’Mnogi pravijo: če boste vi odšli, naše življenje nima v Siriji nima več smisla’, je na srečanju na Vrhniki povedal sirski fokolarin Robert Chelhod. Veliko pričevanje za ljudi, ki so zaradi izjemno težkih razmer izgubili vsako upanje, je v tem, da med njimi živijo fokolarini iz različnih držav. ’Pravijo: mi hočemo odpotovati, vi pa ste hoteli priti k nam v Sirijo.’ To pa velja tudi za Cerkev nasploh. Med vojno namreč nihče od redovnikov, redovnic ali duhovnikov ni odpotoval iz države. Ostali so zato, da bi bili z ljudmi, je še pojasnil Chelhod.
Začenjamo mesec maj, ki je posvečen Mariji. Papež nas je pri opoldanski molitvi povabil, naj vsak dan zmolimo rožni venec. Posebno pozornost pa je posvetil ukrajinskemu mestu Mariupol, Marijinemu mestu, ki je še vedno obkoljeno. Ne popustimo logiki nasilja, je dejal sveti oče, ampak se odpravimo na pot miru.
Cerkev si še naprej prizadeva za zaščito otrok in ranljivih odraslih. Sveti oče je včeraj sprejel člane Papeške komisije za zaščito mladoletnih. Zahvalil se jim je za njihovo predanost. Poudaril je, da so mladoletni danes v Cerkvi bolj varni tudi zaradi njihovega prizadevanja.
V Siriji upanje umira, je nedavno za Vatican News dejal nuncij v Damasku kardinal Mario Zenari. Po njegovih besedah so ljudje nanje pozabili, v državi pa 90 odstotkov prebivalcev živi pod pragom revščine. V Sloveniji se te dni mudi koordinator človekoljubnih projektov Semena Upanja iz Alepa, ki nam je povedal, da samo zaradi pomoči iz Evrope še lahko preživijo.
Pravoslavni verniki danes obhajajo veliko noč. Posebej slovesno je zato v nekaterih vzhodnoevropskih državah, kjer je Pravoslavna Cerkev v večini. Med njimi je tudi trpeča Ukrajina. Nadškof grkokatoliške Cerkve v Ukrajini Svijatoslav Ševčuk pravi »Kristus hodi skozi naša zaprta vrata strahu, negotovosti, celo naše bolečine in trpljenja ... In prinaša nam svoje nebeško veselje, da Ukrajini in vsakemu od nas da svoj mir!«