Marjana Debevec
Marjana Debevec je novinarka na Radiu Ognjišče.
Papežev obisk Turčije ta konec tedna je potekal predvsem v znamenju ekumenskega in medverskega dialoga. Muslimanske verske voditelje je sveti oče pozval k obsodbi zločinov s strani islamskih skrajnežev ter k skupnemu delu za mir z drugimi verskimi skupnostmi. Svet namreč od vernikov, ki priznavajo Boga za Očeta, pričakuje, da bodo živeli kot bratje in sestre. Carigrajskemu ekumenskemu patriarhu pa je zagotovil, da za dosego polne edinosti, katoliška Cerkev ne namerava postaviti nobenih zahtev, razen skupne izpovedi vere. Med potovanjem nazaj v Rim se je Frančišek srečal z novinarji in 45 minut odgovarjal na njihova vprašanja.
Papež Frančišek je popoldne sklenil svoj tridnevni obisk v Turčiji, ki sta ga zaznamovala predvsem ekumenski in medverski dialog. Srečal pa se je tudi s tamkajšnjimi katoličani, ki v večinsko muslimanski državi predstavljajo manjšino. Zadnje srečanje v katedrali v Istanbulu je bilo namenjeno približno 100 mladim beguncem, za katere skrbijo salezijanci. Na poti na letališče pa je papež Frančišek obiskal še armenskega patriarha Konstantinopla, Mesroba Mutafiana, ki je težko bolan in leži v armenski bolnici Svetega Odrešenika v Istanbulu. Malo pred 16. uro je letalo poletelo iz Istanbula in ob 18.40 pristalo v Rimu.
Papež Frančišek se drugi dan svojega obiska v Turčiji mudi v Istanbulu. Najprej se je odpravil v mošejo sultana Ahmeda, bolj znano kot modro mošejo, kjer sta ga pozdravila veliki mufti in imam. Nato je kot tretji papež v zgodovini obiskal še muzej sv. Sofije. Popoldne je daroval sveto mašo v stolni cerkvi Svetega Duha, sledila je ekumenska molitev v patriarhalni stolnici svetega Jurija.
V javnosti še vedno odmeva včerajšnji papežev obisk v Strasbourgu, kjer je nagovoril evropske poslance in Svet Evrope. Njegova vsebinsko močna programska nagovora bomo v celoti objavili v eni od prihodnjih oddaj Iz življenja vesoljne Cerkve. Na poti nazaj v Vatikan pa se je papež srečal z novinarji in odgovoril na njihova vprašanja.
Papež Frančišek je dopoldansko katehezo posvetil vprašanju konca sveta, za katerega ne vemo, kdaj se bo zgodil. Cilj Cerkve je novi Jeruzalem, Nebesa, ki po papeževih besedah ni toliko nek kraj, ampak stanje duše, v katerem bodo izpolnjena vsa naša najgloblja hrepenenja.