Marjana Debevec
Marjana Debevec je novinarka na Radiu Ognjišče.
Papež Frančišek je zjutraj po lokalnem času prispel v kubansko mesto Holguín, kjer je na Trgu revolucije daroval sveto mašo. V nagovoru po evangeliju je spregovoril o liku evangelista Mateja, katerega god obhajamo danes. Navzoče je povabil, naj pustijo Jezusu, da jih pogleda in nato odgovorijo na ta njegov pogled tako, da se odprejo navzven.
Papež Frančišek je malo po 22. uri prispel na Kubo in tako začel svoje 10. mednarodno potovanje, med katerim bo obiskal še ZDA. Pred odhodom na rimsko letališče Fiumicino ga je pred Domom sv. Marte pričakala sirska družina, ki jo je sprejela vatikanska župnija. Družina se je papežu zahvalila za gostoljubnost in mu zaželela srečno pot na Kubo in v ZDA. Že včeraj pa je Frančišek svoje apostolsko potovanje zaupal Mariji. Kot je običaj, je obiskal cerkev Marije Velike v Rimu. Na letališču v Havani sta papeža sprejela nadškof in predsednik škofovske konference ter predsednik države Raul Castro. Sveti oče pa se je zadržal tudi s skupino otrok, ki so mu izrekli dobrodošlico. Papež je po govoru predsednika Castra med drugim spregovoril o tretji svetovni vojni, ki po koščkih že divja po svetu in poudaril, da svet potrebuje sprave. Kuba pa naj bi po njegovih besedah postala stičiščna točka tudi za druge narode.
Vatikan je v tem tednu objavil seznam sodelujočih na sinodi o družini na temo: Poklic in poslanstvo družine v Cerkvi in v sodobnem svetu. Poleg 45 sinodalnih očetov, se bodo sinode udeležili tudi različni strokovnjaki, več žensk in zakonskih parov. O sinodi pa je papež pred nekaj dnevi spregovoril tudi za portugalski katoliški radio Renascenca.
V središču Berlina bo danes potekal Pohod za življenje. Dogodek podpira tudi papež Frančišek, ki je na eni od zadnjih sredinih avdienc pozdravil prireditelje pohoda. Pohvalil je njihova prizadevanja za življenje in izrazil zanimanje za delo Zveznega združenja za pravico do življenja. O pohodu za življenje pa je dejal: Zelo, zelo pomembno je, kar počnete.
Pred nami je sinoda o družini, ki se bo začela 4. oktobra. Prefekt kongregacije za nauk vere kardinal Gerhard Ludwig Müller se boji, da vodijo nemški škofje Cerkev v razkol. Meni celo, da težnja nemških škofov, da bi ločevali nauk od pastoralne prakse, ni drugačna kot protestantski razkol leta 1517.