Marjana Debevec
Marjana Debevec je novinarka na Radiu Ognjišče.
Ljubljanski pomožni škof Anton Jamnik danes obhaja dvanajsto obletnico škofovskega posvečenja. V teh dneh se škof Jamnik sicer mudi na Kitajskem, kjer bo na edini tamkajšnji katoliški univerzi predaval na temo Etični temelji evropske unije in pomen medverskega dialoga v globalnem svetu. Sledil bo še obisk Južne Koreje.
Praznik Jezusovega krsta nam govori o življenju, žal pa v evropsko družbo danes pogosto vdira kultura smrti. O tem in o pomenu vzpostavitve evropske mreže na področju zaščite človekovega dostojanstva je bilo govora na jesenski Evropski akademiji zagovorništva.
Današnji praznik Gospodovega razglašenja nam sporoča, kako so trije modri našli in svetu pokazali Jezusa, ki ga imenujemo tudi knez miru. Pred nekaj dnevi smo obhajali tudi svetovni dan miru. Ena od mednarodnih pobud, ki konkretno odgovarja na prizadevanja Cerkve po miru je tudi Living peace, ali Živeti mir. V projekt je uradno vključenih več kot 200 tisoč otrok in mladih z njihovimi vzgojitelji, učitelji in katehisti iz 113 držav sveta. Njihov cilj pa je živeti in širiti kulturo miru v svojem okolju s konkretnimi dejanji in pobudami.
Venezuela še bolj drsi v izjemno revščino. Po najnovejših podatkih tamkajšnje Karitas je 82 odstotkov Venezuelcev revnih, od tega jih 52 odstotkov živi v izjemni revščini.
Papež Frančišek bo 15. januarja odpotoval v Čile zatem še v Peru. Mediji pa pišejo, da gre za zahtevno potovanje. V Čilu, ki je ena najbolj razvitih južno ameriških držav, namreč prevladuje predvsem brezbrižnost, zato tudi od papeževega obiska ne pričakujejo nekih posebnih sadov.