Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Marko ZupanMarko Zupan
Petra StoparPetra Stopar

Križi v šole: da ali ne?

Svet | 06.12.2018, 12:40 Marjana Debevec

V Italiji v teh dneh odmevajo odločitve nekaterih lokalnih oblasti, da v šole vrnejo križe in postavijo jaslice. Tržaški občinski svet je tako v torek sprejel pravilnik, ki šolam nalaga izobešanje križa v vsako učilnico.

Vrnitev križev v šole je bila ena od točk programa vladne stranke Severne lige. Tako je tržaški občinski svet v torek sprejel odlok, da morajo biti otroci v vrtcih oblečeni v uniforme, kar je zbudilo nasprotovanje pri starših, in pa da mora v vseh učilnicah viseti križ. Škofov vikar za Slovence v Gorici Karlo Bolčina pojasnjuje: »Cerkev se s tem ne strinja in sicer zakaj se ne strinja. Gotovo, da se strinja, da je krščansko znamenje povsod – to je naše znamenje. Ampak da bi križ uporabili v politične namene, zato da bi nasprotovali drugače verujočim ali neverujočim, to se Cerkvi res ne zdi umestno in sploh se ne zdi to gradnja ne ekumenizma, ne medsebojnega spoznavanja in bratstva.«

Odmeva tudi odločitev nekaterih šol, da ne postavijo jaslic in pripravijo božičnih predstav, da ne bi pokvarili odnosov med kristjani in drugače verujočimi. »Zanimivo pa je to: sami starši muslimanskih otrok so rekli: ’To so vaše tradicije, gojite jih, ohranjajte jih, nas to sploh ne moti. Recimo v eni od mojih župnij smo imeli Miklavževanje in smo imeli povabili tudi muslimanske otroke begunskih staršev. In so se udeležili Miklavževanja z enakim veseljem, kakor katoliški otroci.« Po Bolčinovih besedah torej ni problem v uvajanju krščanskih simbolov v javnosti, ampak težava nastane, ko se »krščanska znamenja uporabijo skoraj, skoraj kakor v srednjem veku, kot znamenje borbe proti nekomu in ne kot znamenje evangelizacije za Kristusa«, je za naš radio še dejal Karlo Bolčina.

Razprava o primernosti religijskih podob v izobraževalnih ustanovah ima v Italiji dolgo zgodovino. Čeprav njihova ustava predvideva jasno ločitev med državo in Cerkvijo, sodni sistem šolam in občinam še vedno omogoča, da se same odločijo o ustreznosti uporabe verskih, oziroma kulturnih simbolov.

Svet, Cerkev po svetu
Papež Frančišek (photo: Vatican Media) Papež Frančišek (photo: Vatican Media)

Papež Frančišek: In tako sem prišel na svet ...

V več kot 80 državah sveta je danes izšla avtobiografija papeža Frančiška z naslovom Upanje. V slovenščini jo bomo dobili septembra. Izšla bo pri založbi Beletrina v prevodu novinarja in ...

Ljubljanska tržnica (photo: STA) Ljubljanska tržnica (photo: STA)

Tržnica s hladilnicami in garažo?

Ljubljanska mestna občina se je resno angažirala za projekt, ki bi pod osrednjo ljubljansko tržnico umestil garažo. Zdaj je v promocijsko kampanjo umestila besedilo, ki napeljuje k temu, da se ...

Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay) Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay)

Ko aktivisti vladajo ...

Vladi se mudi. Novo leto je jasen opomin, da se čas mandata neizprosno izteka in zato ne čudi, da se v proceduro sprejemanja v teh dneh seli morje predlogov zakonov, pravilnikov in uredb. Tako je ...

Jože Pavlakovič (photo: NL) Jože Pavlakovič (photo: NL)

Jože Pavlakovič, župnik polanski

Kot je zapisano v naslovu, tako se g. Jože predstavi ob srečanju na radiu, ko smo ga povabili na pogovor za sobotno popoldansko oddajo. Letošnje leto je zanj polno jubilejev in pomembnih obletnic.

Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak) Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak)

Videopodkast Globine

V osmo sezono oddaje Globine, ki jo boste odslej lahko spremljali tudi v obliki video podkasta, stopamo tudi z novim ciklom. V svetem letu 2025 želimo odpreti komunikacijo med teisti in ateisti, ...