Jože Bartolj
Jože Bartolj je urednik za kulturo na Radiu Ognjišče.
Ko sem se v komentarju “Ekipa nove mandatarke bo morala pokazati več” obregnil ob tok (neposrečenih) dogodkov, ki so se zaključili do konca marca, mi občutek navidezne izgubljenosti najvidnejših predstavnikov slovenske oblasti ni deloval pozitivno oziroma zaželeno. Situacija preprosto ni takšna, da bi dopuščala ustvarjanje občutka neresnosti, še najmanj zaželeno bi bilo, če tudi pomanjkanja znanja in vedenja o tem, kaj sploh narediti v tem času.
V soboto 13. aprila, se bo simbolično sklenilo najbolj travmatično obdobje slovenske zgodovine. Zemeljski ostanki 29. rednega ljubljanskega škofa bodo po letu 1959 končno počivali v slovenski zemlji.
Modri ljudje so rekli in zapisali, da je. Tudi sam mislim, da je, a s pripombo, da to velja samo za ljudi odprtega srca in odgovorne življenjske naravnanosti. Kdor nima čuta odgovornosti, najprej pred seboj in bližnjimi, potem še pred Bogom, nima pravega posluha za dogodke iz zgodovine. Vse to spet vidimo in doživljamo v naši »lepi« domovini.
3. marca 2013 so minila štiri leta od vstopa raziskovalcev in rudarjev na prizorišče zločina v rov sv. Barbare, v rudniku Huda jama pri Laškem. Prizori mumificiranih trupel iz jame so pretresli slovensko in evropsko javnost.
Martin Heidegger je trdil, da živimo v času pozabe biti. Ne vem, če je imel prav glede biti. Vsekakor pa, ob pogledu na sodobni medijski prostor, lahko nemškemu mislecu pritrdimo v toliko, da živimo v času sprotne pozabe informacij. To nas seveda dela manipulabilne in nezgodovinske.