Jože Bartolj
Jože Bartolj je urednik za kulturo na Radiu Ognjišče.
Martin Heidegger je trdil, da živimo v času pozabe biti. Ne vem, če je imel prav glede biti. Vsekakor pa, ob pogledu na sodobni medijski prostor, lahko nemškemu mislecu pritrdimo v toliko, da živimo v času sprotne pozabe informacij. To nas seveda dela manipulabilne in nezgodovinske.
Protesti, ki so potekali na naš največji kulturni praznik, so prinesli marsikaj novega. Vsaj po transparentih sodeč se že oblikuje neka vrsta ideje, kako naprej. Še nekateri mediji (Delo, Mladina) jo promovirajo. Sliši na ime demokratični socializem.
Na predvečer slovenskega kulturnega praznika so v Cankarjevem domu, kot že vrsto let, podelili Prešernove nagrade. Po lanski podelitvi je staremu upravnemu odboru potekel mandat in tako je bil septembra lani imenovan nov odbor, pod vodstvom predsednika Slovenske akademije znanosti in umetnosti dr. Jožeta Trontlja.
Ljubljanski nadškof Stres je v petek, 1. februarja, javnosti sporočil, da je ljubljanska nadškofija pričela s pridobivanjem dokumentacije za prekop oz. prenos trupla škofa Gregorija Rožmana iz Lemonta v ZDA v ljubljansko stolnico. Dogodek bi lahko v civiliziranem okolju predstavljal pomembno točko v spravnem procesu slovenskega naroda, a obstaja bojazen, da bo izrabljen zgolj za kulturni boj.
V Cankarjevem domu se je v četrtek 31. januarja zvečer, zbrala pisana druščina ljudi, ki so vsak na svoj način, skušali instrumentalizirati »ljudske vstaje« in s tem pobrati „kapital“ nezadovoljstva z domačo politiko. Pod okriljem predsednika Društva pisateljev Slovenije Vena Tauferja in vrha omenjenega društva, so se na odru in govornici Linhartove dvorane, izmenjavali ljudje kot so Spomenka Hribar, France Bučar, Peter Kovačič Peršin, Tone Peršak, Miha Butara, Igor Koršič, Jože Pirjevec, Matjaž Hanžek...