Blaž Lesnik
Blaž Lesnik je radijski voditelj, novinar in urednik.
Papež Benedikt XVI. je s slovesno evharistično daritvijo v baziliki sv. Petra v Vatikanu sklenil dvodnevno srečanje o novi evangelizaciji. Povabilu se je odzvalo več tisoč oseb z vseh koncev sveta. Gre za navdušujoč izziv, ki je bil zelo pri srcu že blaženemu Janezu Pavel II. O tem je pred današnjo opoldansko molitvijo angelovega čaščenja spregovoril papež Benedikt XVI. in – podobno kot njegov predhodnik - povabil k poživitvi misijonske zavzetosti Cerkve.
Križ Kristusov! Drevo križa rojeva ob večnem cvetenju vedno nove sadove odrešenja in zveličanja. Zato gledajo verniki zaupljivo na križ. Iz njegove skrivnosti, ki je skrivnost ljubezni, črpajo pogum in moč, da zvesto hodijo za križanim in vstalim Gospodom. Oznanilo o križu se je potopilo v srca mnogih mož in žena ter spremenilo njihovo življenje.
Prilika, ki smo jo danes slišali v evangeliju ponovno govori o nebeškem kraljestvu, a tokrat nekoliko drugače. Ne opisuje namreč, kako vstopiti v nebeško kraljestvo, temveč kako navadno izstopimo iz nebeškega kraljestva s tem, da si ga želimo polastiti. Lastnik vinograda, se pravi lastnik zemlje in veh dobrin na njej je Bog. Najemniki, ki delajo v vinogradu so ljudje, ki lahko od božje lastnine živijo. Toda zgodilo se je tako v Izraelu kot povsod drugod, da so si ljudje božjo lastnino hoteli prilastiti.
Odlomek, ki smo ga danes slišali, je Jezusov izziv vsakemu, ki želi stopiti na pot približevanja Bogu, ne glede na njegovo prepričanje ali poreklo. Prilika je naslovljena na verske voditelje, ki na videz predstavljajo branike vere in hranitelje modrosti, ki se predaja iz roda v rod. Ti so podobni prvemu sinu, ki posluša očeta, a ne izpolnjuje njegovih navodil. Drugi sin pa je tisti, ki ne posluša očeta, a mu nazadnje le prisluhne in izpolni njegovo voljo.
Osnovno poslanstvo Jezusa kot preroka je bilo poučevati ljudi o nebeškem kraljestvu ali, kot ga imenujeta evangelista Marko in Luka, Božjem kraljestvu. Kdorkoli bere evangelije opazi, da je to zelo izmuzljiv pojem, ki se ga ne da določiti z nobeno definicijo. Jezus ga opisuje s pomočjo zgodb in prilik, ki nam dajo slutiti, da pri nebeškem kraljestvu ne gre za določen kraj, temveč za določen način bivanja, ki je mogoč že sedaj in ne kot nekakšna nagrada po smrti.