Alen Salihović
Alen Salihović je urednik informativnega programa Radia Ognjišče.
Da je ustavno sodišče pomembna institucija, pričajo še posebej zadnje odločitve, povezane z epidemijo. Sodniki so razveljavili že kar nekaj odločitev vlade. Nazadnje je ustavno sodišče z delno odločbo ugotovilo, da je v neskladju z ustavo ureditev, po kateri lahko minister za izobraževanje sam odredi izobraževanje na daljavo v osnovnih šolah in zavodih za otroke s posebnimi potrebami. Državni zbor mora neskladje določbe, ki je zapisana v petem protikoronskem zakonu, odpraviti v dveh mesecih. Še pred tem pa je zadržalo izvajanje vladnega odloka, ki za zaposlene v državni upravi uvaja pogoj prebolelosti ali cepljenja. Za zadržanje odloka je glasovalo sedem ustavnih sodnikov, dva, Klemen Jaklič in Marko Šorli, sta bila proti. Da je ta odločitev sporna, sta v pogovoru za naš radio dejala vrhovna sodnika Barbara in Jan Zobec. Opozorila sta, da se pravica do življenja in zdravja pri nas izgublja.
30. maja je celjska škofija dobila novega škofa. Na to mesto je bil posvečen Korošec, publicist in profesor dr. Maksimiljan Matjaž, ki ga je Alen Salihović obiskal na njegovem novem domovanju. Pogovor si lahko poslušate v avdio arhivu oddaje Naš gost ali si preberete njegove misli v članku.
Ustavno sodišče je nedavno zadržalo vladni odlok, ki za zaposlene v državni upravi uvaja pogoj prebolelosti ali cepljenja. Za zadržanje odloka je glasovalo sedem ustavnih sodnikov, dva, Klemen Jaklič in Marko Šorli, sta bila proti. Odklonilni in preostala pritrdilna ločena mnenja je ustavno sodišče objavilo kar štiri dni po odločitvi večine. Kot je zapisal sodnik Jaklič sta izguba življenja in zdravja zaradi slabše stopnje precepljenosti sredi epidemije nesporno hujši škodljivi posledici. To je ponovil tudi v posebnem pogovoru za Radio Ognjišče.
Ob prazniku praznik Rožnovenske Božje Matere smo sodelavci Radia Ognjišče in bratje frančiškani poromali k Mariji Pomagaj. Kot eno občestvo, zbrani v baziliki in ob radijskih sprejemnikih in spletnem prenosu, smo molili za zdravje, za mir v svetu, za družine ter za ohranitev in utrditev krščanskih korenin in krščanske dediščine v Sloveniji in Evropi. Začeli smo z molitvijo rožnega venca, sledila je sveta maša, ki jo je daroval nadškof Marjan Turnšek, po maši pa smo nadaljevali z molitvijo rožnega venca.
V Mozaiku dneva smo predvajali pogovor s profesorico za evropsko pravo na treh fakultetah na Dunaju in tudi na Fakulteti za upravo v Ljubljani dr. Verico Trstenjak. V pogovoru, ki smo ga posneli 15. septembra 2021, je spregovorila o svoji novi knjigi, ki na podlagi prakse govori o spoštovanju človekovih pravic v luči Listine Evropske unije o temeljnih pravicah in je izšla pri GV Založbi. Zanimalo nas je, ali gre pri uporabi zaščitnih mask, cepljenju, upoštevanju pogoja PCT in testiranju za poseg v človekove pravice. Dr. Trstenjakova je ob sklepu pogovora na kratko odgovorila še na vprašanje, ali je Sloveniji v 30-letih povsem uspela tranzicija na področju pravosodja.