Alen Salihović
Alen Salihović je urednik informativnega programa Radia Ognjišče.
V Sloveniji in Evropi danes obeležujemo evropski dan spomina na žrtve vseh totalitarnih in avtoritarnih režimov, ki ga je leta 2009 določil Evropski parlament. Od leta 2012 ga uradno obeležujemo tudi v Sloveniji. Na ta dan je bil podpisan pakt Ribbentrop-Molotov med nacistično Nemčijo in Sovjetsko zvezo. Da gre za zelo pomemben spomin tudi v luči vse bolj napetih razmer v svetu je za naš radio dejal direktorica Študijskega centra za narodno spravo dr. Andreja Valič Zver.
Pisati učbenike na način, ki ne podajajo enakopravno področja polpretekle zgodovine, je dokaz, da nimamo pluralno-enakopravno zastavljenega izobraževalnega sistema. To je za oddajo »Spoznanje več, predsodek manj« dejal ustavni sodnik Dr. Dr. Klemen Jaklič. Podrobno je spregovoril o pomenu izobraževanja, ki je eden od predpogojev demokracije. Dodaja, da človek ni avtonomen, če je večino časa »bombardiran z enostranskimi informacijami v izobraževalnem sistemu ali pa če mu ni na enakopraven način predstavljan celotna paleta stališč, mnenj o dejstvih, o ideoloških vprašanjih«.
Dokler bo epidemiološka slika dobra, bomo lahko tudi normalno kupovali, denar bo krožil in to je v tej krizi ključno, je v pogovoru za Radio Ognjišče dejal ekonomist dr. Matej Lahovnik. Pozval je k upoštevanju navodil NIJZ, saj si država težko privošči še eno zaprtje gospodarstva, kot smo mu bili priča aprila in maja. Pohvalil je vladne ukrepe za soočenje s posledicami epidemije in državljane povabil k odgovornemu ravnanju tudi tako, da si naložijo aplikacijo za iskanje tveganih kontaktov.
Zavod RS za šolstvo je izdal brošuro Vzgoja in izobraževanje v Republiki Sloveniji, v kateri so opisani predvideni modeli in priporočila za izvajanje pouka v času covida-19. »Poiskali smo rešitve, ki jih ne sme ogroziti noben virus. Virus ne sme preprečiti temeljnega poslanstva vzgoje in izobraževanja: pridobivanja znanja, socializacije in učenja za življenje,« je po konferenci z ravnatelji na Brdu pri Kranju poudarila ministrica prof. dr. Simona Kustec.
Aplikacijo #OstaniZdrav, ki je uporabnikom naprav s sistemom android na voljo od ponedeljka, si je že naložilo okoli 5000 prebivalcev. Minister za javno upravo Boštjan Koritnik je ob tem znova poudaril, da aplikacija ne uporablja lokacijske informacije, se pa boji, da bomo potrebovali tudi aplikacijo, ki bo obvezna in na kateri že delajo.