Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Mark GazvodaMark Gazvoda
Petra StoparPetra Stopar
Ekonomija, denar, trgi (foto: Pixabay)
Ekonomija, denar, trgi | (foto: Pixabay)

Ekonomist Lahovnik: Če se bomo obnašali odgovorno se bodo tudi razmere v gospodarstvu izboljševale

Slovenija | 21.08.2020, 12:53 Alen Salihović

Dokler bo epidemiološka slika dobra, bomo lahko tudi normalno kupovali, denar bo krožil in to je v tej krizi ključno, je v pogovoru za Radio Ognjišče dejal ekonomist dr. Matej Lahovnik. Pozval je k upoštevanju navodil NIJZ, saj si država težko privošči še eno zaprtje gospodarstva, kot smo mu bili priča aprila in maja. Pohvalil je vladne ukrepe za soočenje s posledicami epidemije in državljane povabil k odgovornemu ravnanju tudi tako, da si naložijo aplikacijo za iskanje tveganih kontaktov.

Zelo pomembno je, da je vlada za razliko od finančne in ekonomske krize pred desetimi leti tokrat ukrepala zelo hitro tudi s podporo monetarne politike evropske centrale banke, je prepričan ekonomist Lahovnik. »Očitno smo se vsi iz krize pred desetimi leti zelo veliko naučili, da je potrebno tako reagirati. Da je treba dati jasno sporočilo, da bo podpora gospodarstvu toliko, kot je bo potrebno, hkrati se je ohranila tudi kupna moč prebivalstva. Ne smemo zanemariti, in to je zelo pomembno, da se kljub tej najhujši krizi po drugi svetovni vojni niso znižale niti plače niti pokojnine.«

Po besedah sogovornika se je zgodilo prav nasprotno, vlada je zagotovila še dodatna finančna sredstva, s čimer je ohranjala in povečevala kupno moč in s tem tudi zagotavljala agregatno potrošnjo, kar je bilo zelo pomembno. »Ključno je, da denar kroži.«

Pomembno je po njegovih besedah tudi to, da je vlada zagotovila dovolj zaščitne opreme, da je gospodarstvo lahko po prvem valu epidemije začelo kolikor toliko normalno delovati. »Če povzamem, je bilo res ključno odločno in takojšnje ukrepanje. Kajti kapital je plaha ptica in če bi zamujali marca ali aprila z ukrepi, bi bile posledice bistveno hujše, kot pa so sedaj, ker smo to krizo vsaj na relativno neboleč način premostili. Pravim relativno neboleč v primerjavi s tistim, kar bi se lahko zgodilo, če vlada ne bi ukrepala takoj.«

Na vprašanje glede ohlajanje gospodarstva v drugi polovici leta pa je dejal, da je vse odvisno od odgovornega ravnanja vseh državljanov. »Če se bomo obnašali odgovorno in preprečili drugi val epidemije, se bodo tudi razmere v gospodarstvu relativno hitro izboljševale. Veliko je pozitivnih signalov, izvozna naročila so pravzaprav na višji ravni, kot smo pričakovali še nekaj mesecev nazaj. Tako, da se načeloma zadeve odvijajo v zelo pozitivni smeri. Lahko pa to zelo hitro pokvarimo državljani z neodgovornim obnašanjem, s podcenjevanjem ukrepov, ki jih predlagata vlada in NIJZ.«

Lahovnik si želi, da bi zmogli dovolj odgovornosti, da se ohrani dobra epidemiološka slika. Kajti dokler bo ta slika dobra, bomo lahko tudi normalno kupovali, bo denar krožil in to je ključno v tej krizi. Država si po njegovih besedah težko privošči takšno zaprtje gospodarstva, kot smo mu bili priča aprila in maja. »Pa ne zaradi tega, ker se v tem trenutku ne bi mogli zadolževati, ampak preprosto zato, ker če vse stoji, so izgubljeni resursi preveliki.«

Prav zato je še enkrat pozval k upoštevanju pravil ter izrazil razočaranje nad teorijami zarote, da virusa ni.

Slovenija, Politika
Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...